Kaliforniya Üniversitesi-Irvine Tıp Merkezi’nde yapılan bir araştırmada yaklaşık 20 popüler oyuncağın çıkardığı sesler ölçüldü. Hepsinin 90 desibeli aştığı görülürken birkaçı da 100 desibeli geçti. Bu seviyelerdeki seslere örnek olarak elektrikli testere ve metro treni örnek gösterilebilir.

Araştırma Ekibinden kulak-burun-boğaz uzmanı Dr. Hamid Djalilian sesleri hem çıkış noktasında hem de küçük bir çocuğun kol boyu olarak aldıkları 30 santim mesafesinde ölçtüklerini ifade etti. Aslında oyuncaklar doğru kullanıldığında güvenli. Sorun yüksek sesli oyuncaklar kulağa çok yakın tutulduğunda oluşuyor.

Çocukların oyunlarında ne yapacaklarını kestirmek de zor olduğundan da bir risk oluşuyor. Çocuklar yüksek ve tiz seslere karşı çok duyarlı. 85 desibelin üstüne uzun süreli maruz kalmaları işitme kaybına yol açabiliyor. Bu kayıp da maalesef kalıcı oluyor. Ses ne kadar yüksekse zarar verme süresi de o kadar düşüyor. Yani önemli olan 2 faktör sesin düzeyi ve maruz kalınma süresi.

Peki bu konuda ne yapılabilir? Dr. Djlilian kritik bir tavsiyede bulunuyor: Öncelikle ilk yapılması gereken oyuncağı sizin test etmeniz. Eğer yakından tuttuğunuzda sizi rahatsız ediyorsa muhtemelen bir çocuk için de zararlı demektir.

Op. Dr. Mircan MİROĞLU

yeğenimde 1 yaşından sonra ani işitme kaybı yaşadı sağ kulak hiç duymuyor sol kulak hafif duyuyor ne yapmamızı tavsiye edersiniz bilgi verirseniz sevi... devamı