Hem bakteriyel hem de virütik hastalıklar zatürreye sebep olabilirler. Zatürre, akciğerdeki oksijen alan küçük hava kesecikleri olan alveollerin ciddi derecede iltihaplanmasıdır. Çoğu kişi uygun tıbbi tedaviyle iyileşse de zatürre yaşamı tehdit edebilir ve özellikle çocuklarda tehlikeli olabilir. Eğer çocuğunuz zatürre hastasıysa ev tedavileri enfeksiyonu iyileştirmek için yetersizdir. Dolayısıyla bir doktora başvurulmalıdır. Ancak sirke ve okaliptüs hastalığın belirtilerini hafifletmek için ve tamamlayıcı tedavi olarak kullanılabilir.

Ev tedavileri küçük hastalıkları iyileştirmekte başarılı olsa da zatürre gibi hayatı tehdit eden durumlar tıbbi müdahale gerektirir. Zatürre genellikle bir enfeksiyondan kaynaklanır ve anbiyotik kullanımıyla düzelir. Ev tedavileri ise belirtileri yatıştırmakta faydalıdır. Bunlar denenmeden önce doktorunuza danışılması tavsiye edilir.

Okaliptüs yüzyıllardır boğaz ve göğüsteki tıkanıklığı açmak ve ağrıyı azaltmak için kullanılmıştır. Bir hava nemlendiriciye birkaç damla okaliptüs yağı ekleyerek öksürüğü ve tıkanıklığı azaltabilirsiniz. Okaliptüs içeren ve göğse sürülen merhemler de ağrıyı azaltabilir.

Sirke hafif bir antibiyotiktir ve bazı enfeksiyonları iyileştirebilir. Antibiyotik özelliklerinden faydalanmak için çocuğunuzun çok miktarda sirke içmesi gerekir, bu da mide problemlerine sebep olur. Bunun yerine çocuğunuzun göğsüne ılık sirke kompresleri yapın. Bu tıkanıklığın açılmasını sağlar. Ayrıca sirke iyileşme sürecini hızlandırabilir.

İyileşme sürecini hızlandırmak için yapabileceğiniz bir diğer şey evde sigara içilmemesini sağlamaktır. Çocuğunuzun alerjileri varsa alerjiler zatürreyi kötüleştirebilir. Sık sık elleri yıkamak hem bakterilerin hem de virüslerin yayılmasını önler ve çocuğunuz daha hızlı iyileşebilir. Çocuğunuzun çok sıcak ve çok soğukta kalmasını da önleyin çünkü bunlar iyileşmeyi yavaşlatır. 

Prof. Dr. Kaan AYDOS

9 senelik evliyiz eşim azosperm hastası biz birçok tedavi gördük tedavilerin sonunda hep olumsuz cevap aldık bizim çocuğumuzun olmıyacağını söylediler... devamı