Çocuk zayıf bir karne getirdiğinde ebeveynler hayal kırıklığına uğrayabilir ama çocuğun kendisi de bir gerginlik yaşar. Böylesi gergin bir ortamda, çocuğa herhangi bir tepki göstermemek, çocuğu yalnız bırakmak anlamına gelir. Bu nedenle durumun etkin bir dille konuşulması, ebeveynlerin uğradıkları hayal kırıklıklarını açıklıkla dile getirmesi gerekir. Bunun yanı sıra, ebeveynlerin bu konuda daha fazla neler yapabileceklerini düşünmeleri ve çocuğu desteklemeleri de önemlidir.

Ölçülü tepki vermek

Ebeveynlerin çocukların karnesine verdikleri tepki ve önem ölçülü olmalıdır. Kuşkusuz karnenin ölçtüğü kimi şeyler vardır ve mezun olmak çocuğun hayat çizgisi açısından önemlidir. Ancak geçmişte ve günümüzde birçok başarıya imza atan, çok önemli yerlere gelen birçok insan, okul birincisi olmamıştır.

Zayıf karne getirdiği zaman çocukla konuşulmalı, rahatlatılarak bir çeşit teselli edilmelidir. Ona duyulan sevginin koşulsuz olduğu hissettirilmelidir. Karnesi zayıf gelse bile, çocuğun kendini güvende hissetmesi sağlanmalıdır.

Füsun YILMAZ

4 ay önce beyin kanaması geçirdim.Buna bağlı olarak konuşurken burnumdan hava kaçıyor ve burundan konuşurmuş gibi konuşuyorum,sesim kuvvetli olmadığı ... devamı