Bütün dünyada, çocuk kafa travmaları önemli bir sağlık sorunu olarak görülmektedir. Çocukları bu tip travmalardan korumak için kimi önlemler alınabilir. Ancak öncelikle bu önlemleri kimin alacağı sorusunu yanıtlamak gerekir. En başta önlem alması gereken, çocuğun ailesidir. Aile, çocuğun yaşayacağı ortamı uygun bir tarzda düzenlemelidir. Bebekli aileler ise, öncelikle bebeğe nasıl bakacaklarını, onu nasıl tutacaklarını, banyoda ellerinden kaydırmamayı öğrenmelidirler. Yani en başta, ailelerin eğitimli olması gerekir. Çocukların aileleriyle birlikteyken kafa travması geçirmelerinin başlıca nedeni, araç içinde bir yere sabitlenmemeleri sonucu, trafik kazalarından etkilenmeleridir. Araç içine sabitlenmeyen çocuklar, herhangi bir kaza sırasında, bir nesne gibi savrulurlar ve ciddi kafa travmaları alabilirler. Bu nedenle aileler araçlarıyla seyahat ederken mutlaka çocukları araç içine sabitlemeli, emniyet kemeriyle bağlamalıdırlar.

Bunun dışında evin düzenlenmesi, özellikle çocukların büyüme dönemlerinde, evde sivri uçlu, kazalara neden olabilecek eşyaların mümkün olduğu kadar çocuğun hareket alanından uzaklaştırılması gerekir. Biraz daha büyük çocuklarda oyun alanlarının yeterli düzeyde düzenlenmiş olması gerekir. Burada devlet, belediyeler gibi kurumlar devreye girmektedir. Çocukların sokaklarda, trafiğin aktığı yerlerde oynamalarının engellenmesi, oyun parklarında oynayabilmelerinin sağlanması için, bu alanların arttırılması gerekir.

Op. Dr. Hasan Murat ÜNAL

iyi günler çocuğum 6 parmak prematüre dogdu 33 haftalık 14 gündür küvezde yarın parmaklarını alacaklarını söylediler nasıl bir risk ve nasıl geçer kol... devamı