Bütün zihinsel engelli çocuklar eğitime ihtiyaç duyarlar. Her çocukla farklı şekillerde çalışılır. Ağır düzeydeki zihinsel engelli çocukların daha çok davranış sorunları, özbakım becerileri ve topluma uyumla ilgili sorunları vardır. Bu yüzden bu çocuklarla bu sorunlar üzerine çalışılır.

Ama hafif mental denilen ve IQ’su normale yakın olan, daha çok akademik becerilerle ilgili sorunlar yaşayan çocuklarla kavram çalışmaları, matematik, sosyal konular gibi bilişsel beceriler konusunda çalışmalar yapılır. Bütün çocuklarda temel olarak dil becerileri, küçük kas becerileri, büyük kas becerileri gibi konulardan hangisinde eksiklik varsa, onu tamamlamak üzere çalışma yürütülür. Hafif mental denilen normale yakın çocuklarda asıl hedeflenen, meslek edindirme ve topluma kazandırmadır. Her çocuğun kendi seviyesine uygun olarak, onun en üst seviyesine çıkarılmaya çalışılır.

Prof. Dr. Serap UYSAL

merhaba.benim 2 zihinsel engelli çocuğum var.biri orta biri ağır.bu ara başımı kemiren bir soru var.bir anneyi kimse bu duruma düşürmesin.utanarak söy... devamı