Yakın görme tedavisi, birkaç sene öncesine kadar olmayan çok yeni bir tedavidir. Yani kısa süre öncesine kadar yakın görmenin etkili ve başarılı bir tedavisi yoktu. Bundan 2-3 yıl kadar önce intrakor denilen bir yöntemle ülkemize getirilmiştir.
İntrekorda yüzde 80 gibi bir başarı oranı yakalanmıştır. Ancak bu yeterli bir oran olarak gelmedi. Bu oranın yükseltilmesi için en son supracor denilen yöntem ülkemize getirildi. Bu yeni yöntemle yüzde 90 ve üzerinde bir başarı oranı yakalandı. Bu konuda ilk kez bu düzeyde bir başarı oranı yakalanmış oldu.
Bir diğer sorun, eskiden yakın görme tedavilerini yaparken, uzak görme kalitesinin etkilenmesiydi. Uzak görmede hafif bozukluklar ve parlamalar meydana gelebilirdi. Supracorla bu sorun aşılmış oldu. Yani supracorla yakın tedavisi yapılırken, uzak görme kalitesinde herhangi bir bozulma söz konusu değildir. 
Supracor tedavisinin hedefi
Tedavide hedeflenen, hastanın gazete harflerini gözlüksüz bir şekilde okuyabilmesidir. Ancak tedaviden sonra hastaların bir kısmı ilaç prospektüslerini de okuyabilmektedir. Bazıları da okuyamaz. Ancak zaten hedef gazeteyi gözlüksüz okumalarını sağlamak olduğu için, bu konuda yüzde 90 ve üzerinde bir başarı yakalanmıştır.
Bu tedavi günlük yakın görme sorunlarının çoğunu çözer. Yani supracor tedavisinden sonra kişi, gazeteyi okuyabilir, bilgisayarda çalışabilir, saatini, yemeğini, cep telefonunu, etiketleri ve menüyü görebilir. Yani günlük işlerini gerçekleştirebilir.
Bu tedavi aslında, daha önceden yapılan ve lasik denilen tedavinin devamıdır. Lasik yöntemi yıllardır yapılan, iyi bilinen, başarı oranı çok yüksek olan ve komplikasyonları yok denecek kadar az olan bir yöntemdir.
Supracorun farkı nedir?
Supracorun farkı, uzak hipermetrobu olanlara da yapılabilmesidir. Yani gençliğinde hipermetrop gözlüğü kullanan ve 40 yaşından sonra bir de yakın gözlüğü kullanmak zorunda kalan kişilerde de ilk kez tedavi uygulanmaktadır. Aynı seansta, 5-10 dakikalık süre içinde hem uzağı hem yakını çözmek mümkün hale gelmiştir.
Uzak ömür boyu tamamen düzelmekte, yakında ise çok ciddi bir iyileşme sağlanabilmektedir. Yakında yakalanan iyileşme, kişinin yaşı ilerlese dahi yeterli olmaktadır. En az 5-6, hatta 7-8 sene gözlüksüz okuyabilmektedir. Yani kişinin yaşı ilerlese de, yapılan tedavinin etkisi sürmektedir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

yakını görme problemim var 46 yaşındayım supracor tedavi şeklini her hastaya uyguluyormusunuz fiyatı nedir teşşekürler... devamı