Argan yağı sadece Fas’ta bulunan bir ağaç türünden elde edilen bir yağdır. Fas bölgesinde binlerce yıldır kullanılsa da güzellikle ilgili yararlarından dolayı son yıllarda tüm dünyada popüler hale gelmiştir. Argan yağının sağlığa faydaları içeriğindeki bolca esansiyel yağ asidi ve antioksidanlardan (E vitamini, polifenoller, linoleik asit ve steroller) kaynaklanır. En yaygın kullanımı da yaşlanma etkilerini geciktirmek içindir. 

Bazı uzmanlar argan yağını ağız yoluyla tüketmenin çeşitli sağlık problemlerine, örneğin osteoartrit, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve ateroskleroz gibi şikayetlere karşı etkili olduğunu belirtir. Bugüne kadar argan yağının etkileriyle ilgili az sayıda bilimsel araştırma yapılmıştır. Ancak yağın cilt, saçlar ve tırnaklar üzerindeki etkileriyle ilgili araştırmalar yetersiz olsa da ağızdan alındığındaki etkileriyle ilgili bazı kanıtlar elde edilmiştir.

Argan yağının sağlığa faydalarını inceleyen az sayıdaki klinik çalışmadan biri 2005 yılında yayınlanmıştır. Bu araştırmada argan yağı takviyelerinin kalp hastalığını önlemedeki etkileri incelenmiştir. Çalışma için 60 genç adam üç hafta boyunca her gün ya 25 ml argan yağı ya da 25 ml sızma zeytinyağı tüketmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre her iki yağ da katılımcıların antioksidan değerlerini iyileştirmiştir. Bu etki kalp damarla ilgili hastalık riskini düşürür. İnsanlar üzerinde yapılan bir başka çalışmaya göre ağızdan alınan argan diyaliz hastası kişilerde lipit profilini iyileştirmektedir.

Fareler üzerinde yapılan çalışmaların sonuçlarına göre argan yağının tüketimi insülin direncine karşı savaşır, obeziteyle alakalı sağlık problemlerine karşı korur ve tansiyonu düşürür.

2017 yılında fareler üzerinde yapılan bir çalışmaya göre argan yağı nöbetlere karşı etki gösterebilir. Araştırmanın sonuçları yağın beynin hipokampus bölgesine müdahale ettiğini ve nöbet için gerekli eşiği yükseltirken status epileptikus geçiren farelerde ölüm riskini azalttığını göstermiştir. Yani nöbet geçirme ihtimalini düşürür. 

Argan yağının sağlığa faydaları araştırmalarla desteklense de bu rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bunların yanında topikal kullanımıyla sivilce, egzama, enfeksiyon ve sedef gibi cilt problemlerinde iyileştirici etki yapabilir. Kuru saç, saç kırıkları ve saç derisi problemlerinde doğal bir tedavi sunar. Tırnakları güçlendirdiği için kolayca kırılan tırnaklara uygulanması önerilir. Ayrıca yanıkların iyileşmesinde de etkili olduğu belirtilmektedir.

Op. Dr. Yusuf CAN

Yüze yağ enjeksiyonu yaptirmak istiyorum fiyat alabilirmiyim... devamı