Doğal Maskeler

Yoğun geçen bir günün ardından yüzünüz de vücudunuz kadar dinlendirilmeyi ve şımartılmayı hak eder. Oldukça pratik formüllerle cilt tipinize uygun farklı maskeleri evde hazırlayarak cildinize gereken ilgiyi gösterebilirsiniz.

Yağlı ve Akne Eğilimli Ciltler

Yumurtanın beyazı cildin yüzeyindeki porları sıkılaştırarak akne oluşumunu engeller ve yağın absorbe edilmesini sağlar. Yapmanız gereken tek şey bir adet yumurta beyazına 1 çay kaşığı limon eklemek ve daha sonra bu karışımı 15 dakika yüzünüzde bekletip yıkayınız. Bu maskeye ek olarak yağlı ciltler için bir başka pratik formül de kil maskesidir, kâseye 2 çay kaşığı kil koyup su ile karıştırdıktan sonra karışımı yüzünüze sürüp 15 dakika bekletin ve duruladıktan sonra değişimi hissedeceksiniz.

Kuru Ciltler

 Avokadonun içeriğindeki vitaminler ve yağ asitleri kuru ciltler için birebir. Yarım avokadoyu püre haline getirip 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı badem yağı ile karıştırın. Hazır hale getirdiğiniz maskeyi yüzünüze sürüp 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü durulayabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise muz maskesi, püre haline getirdiğiniz muza 2 tatlı kaşığı bal ekleyin ve biraz su ekleyerek hazırladığınız karışımı 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü durulayın.

 

Karma Ciltler

Bir tatlı kaşığı mısır unu, bir tatlı kaşığı yoğurt ve balı karıştırarak hazırlayacağınız karışımı 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü durulayabilirsiniz veya maden suyuna bir iki damla limon suyu sıkarak buz kalıplarına döküp buzlukta bekletin daha sonra kalıpları çıkarıp yüzünüze masaj yapın bu maske ile cildiniz canlılık kazanacaktır.

Soluk Ciltler

 Solgun ciltlere özel yulaf maskesi oldukça etkilidir. 2 yemek kaşığı yulaf ile 1 bardak sütü karıştırın ve cildinizde 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Aynı zamanda 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı deniz tuzunu karıştırarak cildinize masaj yapabilirsiniz.

 

Uzm. Dr. Sedat TÜZÜNER

iyi günler doktor bey benim sizle paylaşmak istediğim rahatsızlığım penisim üzedrinde son zamanlarda olusan et beni tarzında olan lekelerin neden olua... devamı