Birçok insan diş taşlarını temizletmekten çekinir. Çünkü bu işlemin dişlerine zarar vereceğini ve temizlettikten sonra tekrar tekrar oluşacağını düşünür. Oysa diş taşları temizlenirken ultrasonik aletler kullanıldığında, dişlere zarar vermez.

Diş taşının ağızda kalmasının verdiği zarar o kadar büyüktür ki, bunları temizletmek zarar verse bile verdiği zarar, diş taşının verdiği zararın yanında devede kulak kalır. Ayrıca ultrasonik aletler diş minelerine herhangi bir zarar vermez.

Diş taşlarını temizletmek için önerilen süre, aslında 6 ayda birdir. Ancak bazı hastaların tükürük yapılarından dolayı çok fazla diş taşı oluştuğu için, bazen 3 ayda bir de yaptırmaları gerekebilir.

Diş etleri travmatik bir şekilde temizlenirse, diş etlerine zarar verebilir. Ultrasonik aletlerin dışında başka aletlerle temizlendiğinde ise, diş minesine zarar verme ihtimali vardır.

Hastanın kendi diş taşlarını temizlemeye çalışması ise, çok büyük zararlara yol açabilir. Dolayısıyla kişilerin her 6 ayda bir diş hekimine giderek dişlerini temizletmelerinde fayda vardır. Böylece hem dişleri hem de diş etleri zarar görmeyecektir.

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı