Uyanmanızı sağlayacak olan tek şey sabahları bir bardak kahve ve sigara olabilir ancak bu alışkanlığınız zamanla ağız sağlığınızı büyük ölçüde etkiler. Dişlerinizde sararma, diş etlerinizde çekilme, ağız kokusu ve yaralar ortaya çıkmaya başlar. Sizinle birlikte çalışan arkadaşlarınız için rahatsız edici olan bu durumu ortadan kaldırmanın birden fazla pratik yolu var. İşte onlardan bazıları;

Bitki Çayı
Bir bardak kahve sonrasında bir bardak bitki çayına ne dersiniz? Bitki çaylarının içeriğindeki maddeler diş minelerine yapışan ve çürümeye neden olan zararlı bakterileri ortan kaldırdığı bilinmektedir. Böylece hem ağzınızdaki kötü kokuyu azaltmış hem de ağız sağlığınıza katkıda bulunmuş olursunuz.

Bol Sıvı
Günde 2,5 litrelik minimum alınması gereken sıvı oranı kahve tiryakileri için çok daha önemli bir ihtiyaç. Su kaybına neden olan kahve ağızda kuruluğuna neden oluyor. Bu da elbette dolaylı olarak ağız kokusunu tetikliyor.

Yoğurt Yemek
Probiyetikler açısından zengin süt ve süt ürünleri, yoğurt ve kefir gibi gıdalar ağız kokusunu gidermede etkilidir.

Diş Temizliği
Dişlerinizi günde en 2 defa fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Ofisinizde yedek bir diş fırçası bulundurarak öğle aralarında ağzınızda kötü koku oluşumunu tetikleyecek tüm yiyeceklerin zararlı etkilerini ortadan kaldırmış olursunuz.

Tarçın ve Karanfil
Tarçın çubuğu ve karanfil ağız sağlığı için oldukça önemlidir. Ağzınızda oluşan kötü kokuyu gidermekle birlikte aynı zamanda nefesinizi ferahlatırlar.

Aç Kalmayın
Kahve ve sigara nedeniyle ortaya çıkan ağız kokusu uzun süre aç kalınmasıyla daha da şiddetlenebilir. Bu nedenle gün içerisinde mutlaka 3 öğün yemeye ve ara öğünlerde ağız kokusunu değiştirecek meyveler tüketmeye özen göstermek gerekmektedir.


Op. Dr. İlker ABCI

iyi günler doktor bey şuana kadar dahiliye üroloji kbb cildiye doktorlarına gitti bir türlü sonuç alamadım bir genel cerrah uzmanına gitmek istiyorum ... devamı