Akciğer Doluluğunu Azaltmak

Akciğer doluluğu çeşitli sebeplerle oluşabilir. Liste, basit bir soğuk algınlığından astım gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına kadar uzun ve çeşitli. Sebep ne olursa olsun doluluğu azaltmanıza yardımcı olabilecek bazı temel sağlık unsurları vardır. Bu makalede bu unsurların bazıları değerlendirilecektir. Fakat şunu unutmamak gerekir ki doluluğun sebeplerine bağlı olarak ileri düzeyde terapiler ve ilaçlar kullanmanız gerekebilir ve bunlar bir doktor tarafından tavsiye edilmelidir.

İhtiyacınız Olacak Şeyler:

 • Solunum egzersizleri
 • Tarif edildiği gibi kullanılmak üzere ilaçlar (eğer reçete edilmişse)
 • Bazı alışkanlıkları değiştirme isteği (kısa süreliğine olsa bile)
 • Kağıt mendil
  1. Akciğerleri doğal süngerlere benzeyen ve çeşitli solunum tüpleri, doku ve kanla dolu, büyük ve kalın iki “balon” gibi düşünün.
  2. Sert, gergin ve esnekliği kalmamış kuru bir sünger düşünün. Sonra aynı süngerin nemlendikten sonra nasıl görüneceğini ve hissedileceğini gözünüzün önüne getirin. Artık yumuşak, esnek ve işlevini yerine getirebilir haldedir. Aynı işleyiş temel olarak akciğerler için de geçerlidir.
  3. Günlük derin nefes egzersizleri yapın. Bu akciğerlerinizin o mutfak süngeri gibi kurumasını engelleyecek bir yöntemdir. Rahat bir sandalyeye gevşemiş bir durumda oturun ve yavaş, derin bir nefes alın. Akciğerlerinizin açıldığını ve dibine kadar havayla dolduğunu gözünüzün önüne getirin. Yavaşça nefes verin ve bunu en az üç kere tekrarlayın. Eğer doluluk varsa bir mendilin içine öksürme gereği duyabilirsiniz.
  4. Eğer akciğerlerinizde doluluk varsa, süt ürünleri gibi bazı yiyeceklerden uzak durmanız akıllıca olabilir (kuşpalazı hastalığı olan bir bebeği düşünün, süt ürünlerinin yoğunluğu ve akciğerlerindeki doluluk yüzünden nefes almakta ve yemek yemekte zorlanacaktır) Ayrıca bazı insanlarda baharatlı besinler ve kahve gibi bilinen bazı içecekler nefes darlığını tetikleyebiliyor. Eğer sizde de nefes darlığını tetikleyen bir yiyecek varsa ondan mutlaka kaçının.
  5. Berrak sıvıların tüketimi, yoğun akciğer salgılarını azaltma konusunda size yardımcı olabilir. Eski bir tıp deyimi akciğer doluluğuna uyarlanabilir: “Kirliliğin çözümü seyreltmedir.” Daha fazla berrak sıvı (baktığınızda arkasını görebildiğiniz herhangi bir sıvı) tüketin. Spor içecekleri ya da enerji içecekleri gibi bazı sıvıları daha içilebilir yapmak için yarıyarıya sulandırmanız gerekebilir fakat bu sağlıklıdır. Berrak sıvı tüketimini artırmak sıvı kaybını azaltır ve yoğun mukusu seyreltmeye yardımcı olur.
  6. Duman ya da diğer zararlı maddelerin solunumunu engelleyin ya da oldukça azaltın. Bu çok açık bir tavsiyedir fakat genellikle birçok insan için uygulaması en zor olanıdır. Zehirli maddeleri solumaya devam etmenin daha ötesi yoktur. Sağlığınız kusursuz olsa bile solunan zehirli maddeler akciğer hasarına neden olur ve doluluğun oluşumu için daha elverişli bir ortam yaratır.

Op. Dr. Sinan GÖKER

hocam ben 99 doğumluyum sağ gözümde göz tembelliği var 07 gözlük kullanıyorum göz tembelliğini azaltacak operasyon ve tedaviler varmı ? şimdiden teşek... devamı