Zaman zaman çekilen röntgenlerde akciğerde anormal bir oluşuma rastlanabilir. Doktorlar buna lezyon, nodül, kitle diyebilirler. Kanser herkesin korktuğu bir ihtimal olsa da bu nodüllerin çoğu enfeksiyon, kan damarı anormalliği gibi başka sebeplere dayanır ve kanseröz değildir.

Enfeksiyonlar, aktif olsun ya da olmasın akciğer nodüllerinin en sık görülen sebebidir. Granülomlar akciğer dokusunda bulunan küçük enflame alanlardır. Genellikle geçmiş bir enfeksiyon, bazen aktif bir enfeksiyon bazen de enfekte olmayan durumlara dayanırlar. Granülomlara sebep olan enfeksiyonlar arasında tüberküloz ve bazı mantar enfeksiyonları yer alır. Sarkoidoz adlı sebebi bilinmeyen bir hastalık akciğer dahil çeşitli organlarda granülom oluşumuna yol açar.

Akciğerdeki kanseröz olmayan nodüllerin birçok çeşidi vardır. Hamartom vücudun birçok yerinde olabilecek düzensiz doku birikimidir. Genellikle belirti vermez ve görüntüleme testlerinde şans eseri tespit edilir. Lipoma bir kapsül içinde büyüyen yağ hücresi birikimidir. Fibroma ise lif gibi bağlayıcı dokular içeren dokulardan oluşur. Hamartom, lipoma ve fibromalar akciğerdeki çoğu kanseröz olmayan oluşumun sebebidir.

Tümörler akciğerde de oluşsa, bir başka dokudan yayılarak da akciğere ulaşsa akciğerdeki büyümelerin en ciddi olanıdır ve hayatı tehdit ederler. Kanser teşhis edildiğinde tedavi ve kurtulma ihtimali çok çeşitlidir. Akciğerde başlayan ve vücuda yayılmamış tek bir kanserli doku çok tedavi edilebilirdir. Ancak iki akciğerde de bulunan büyük tümörlerin veya vücuda yayılmış bir kanserin tedavisi çok daha zordur.

Kan damarı anormallikleri ve romatoid artrit gibi durumlar da akciğerde nodüle yol açabilir. Bazıları zararsızken bazıları tehlikelidir. Neyse ki radyoloji uzmanları akciğerdeki dokunun görüntüsüne bakarak yorum yapabilir ve bu doktorların karar vermesine yardımcı olur.

İLGİLİ MAKALE

Akciğerler ve Kalsiyum

Uzm. Dr. Faruk BERBER

merhaba hocam ben geçen sene crp yüksekliğinin araştırılması sırasında BT ÇEKİLDİ VE BT SONUCUM TORAKS BT İNCELEMESİNDE: Toraks duvarını oluşturan ke... devamı