Kalsiyum kemik sağlığı için gerekli bir mineraldir. Ancak bazı durumlarda kalsiyum akciğerlerde veya diğer organlarda ur oluşumuna sebep olabilir. Akciğerlerde bir kalsiyum uru oluştuğu zaman buna pulmoner granülom denir. Pulmoner granülom oluşumunun yaşlılık dahil çeşitli sebepleri vardır. Solunumla ilgili problemleriniz varsa doktora danışmanız gerekir.

Pulmoner granülom akciğerde küçük bir alanın enflame olmasıdır. Genellikle kireçlenerek kalsiyum depolamaya başlar. Nadir vakalarda akciğerlerdeki kıkırdaklarda kalsiyum biriktirerek sertleşebilir. Ancak bu durum insanlardan daha çok kedilerde görülür.

Pulmoner granülom hastalık veya hasardan dolayı oluşabilir. En sık sebebi histoplazmozdur. Havadan kapılan bu hastalığı geçirenler genellikle belirti göstermezler. Akciğerde kalsiyum birikmesinin bir başka nedeni sarkoidozdur. Hiperkalsemi veya kalsiyum fazlalığı da akciğerde ve diğer organlarda kalsiyum birikmesine sebep olur.

Pulmoner granülomlar genellikle kanseröz değildir ve belirti vermezler. Ancak buna sebep olan hastalıklar belirti verebilirler. Bunun dışında göğüs röntgeni çekilmedikçe fark edilmezler. Tamamen kireçlenmiş değillerse tümör zannedilebilirler. Doktorunuz bunun için gerekli testleri uygulayacaktır.

Akciğerde kalsiyum birikmesinin tedavisi genellikle altta yatan sebebi hedefler. Örneğin akciğer kıkırdağının kemikleşmesi veya sarkoidoz sebebiyle görülen pulmoner granülomlarda steroid tedavisi uygulanabilir. Histoplazmoz hastası kişilerde mantar karşıtı tedavi uygulanır.

Eğer nefes darlığı yaşıyor, nefes alırken acı çekiyor veya kan öksürüyorsanız en kısa zamanda doktorunuza görünün. Akciğerde kalsiyum depolanması genellikle tehlikeli olmasa da, sarkodiyoz ve tüberkülozun da sebep olduğu bazıları akciğerdeki kan damarlarını aşındırarak iç kanamaya sebep olabilir, vücudun oksijen kullanma kapasitesini düşürebilirler. 

İLGİLİ MAKALE

Otuz Birinci Hafta

Uzm. Dr. Faruk BERBER

merhaba hocam ben geçen sene crp yüksekliğinin araştırılması sırasında BT ÇEKİLDİ VE BT SONUCUM TORAKS BT İNCELEMESİNDE: Toraks duvarını oluşturan ke... devamı