Alerji şikâyetleri olan bir hastanın kendi kendine ilaç kullanması ya da hastanın alerji olduğunu düşünen bir hekimin önerdiği ilaçları kullanması son derece yanlıştır. Çünkü öncelikle bu hastaların alerji testinden geçmeleri ve testten geçmede alerji ilaçları kullanmamaları gerekir.
Bu tarz bir ilaç kullanımı ilaç kirliliğine, aşırı ilaç kullanımına ve dolayısıyla insanların sağlıklarının zarar görmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, kişinin alerji seviyesinin saptanması son derece önemlidir. Ancak bu saptandıktan sonra hekim tarafından bir tedavi programı hazırlanabilir.
Alerjinin birçok türü vardır
Sinüs ve burun alerjileri, çok geniş bir yelpaze oluşturur. Burada çok çeşitli hastalıklar vardır. Bu yüzden şikâyetleri aynı olan iki hastadan birine çok iyi gelen bir ilaç, diğerine iyi gelmeyebilir. Çünkü şikâyetler aynı olsa bile hastalıklar çok farklı olabilir ve dolayısıyla ilaçları da farklı olacaktır.
Aynı hata doktorlar tarafından da yapılabilmektedir. Örneğin doktor hastaya antihistaminik yazabilmekte, ancak hastanın bunu kullanması gerekmeyebilmektedir. Çünkü antihistaminik bütün alerjilerde kullanılan bir ilaç değildir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam cvbınız için şimdiden tşk ederim. Hocam penis boyu nasıl uzar ve piyasada satılan v-pills ilacı var bunu kullanın değişiklik oluyor diye reklam... devamı