Belli bir maddeye alerjisi olan insanların, o maddeden kesinlikle uzak durmaları gerekir. Ancak, özellikle astım veya saman nezlesi olan hastaların şikâyetleri sadece alerjik oldukları maddeyle karşılaştıkları zaman değil, başka faktörlerin etkisiyle de ortaya çıkar.

Bu nedenle alerjik insanların yaşadığı ve çalıştığı ortamların havasının mümkün olduğu kadar temiz olması, havayı kirleten çeşitli gazların ve partiküllerin havada bulunmaması, buralarda sigara içilmemesi gerekir.

Yanı sıra inanların zamanlarının büyük bir kısmını geçirdikleri oturma ve yatak odalarında çok fazla halı, kilim, koltuk, kanepe gibi tekstil ürünlerinin bulunmaması alınacak önlemlerden bir diğeridir. Ayrıca yatak ve yorganların kuş tüyü, kaz tüyü veya yünden yapılmamış olması gerekir.
Alerjenden uzak durulmalı
Belli bir hayvana karşı alerjisi olan kişilerin evlerinde bu hayvanları bulundurmaması gerekir. Bunların dışında, evin havasını temizleyen bazı aletlerin kullanılmasında da fayda vardır.

Polenler kuru ve rüzgârlı havalarda ya da sabahın erken saatlerinde atmosferde daha çok bulunurlar. Alerjik kişilerin bu havalarda dışarı çıkmamaları, mutlaka çıkmaları gerekiyorsa maske türü şeylerden yararlanmaları gerekir. Yanı sıra mutlaka burundan nefes almalı, açık havada çok fazla egzersiz yapmamalıdırlar.

Ayrıca polen alerjisi olan insanların, kapalı mekâna girdikleri zaman mutlaka bir duş almaları, kıyafetlerini bulundukları odada değil de başka bir odada çıkarmaları, polen alerjisinden korunmak için önemli konulardan biridir.

Op. Dr. Ali Osman KOYUNCUOĞLU

merhaba.önceden Bahçelievler aile hastanesine gelmiştim.şuan hangi hastanedesiniz nasıl randevu alabilirim.... devamı