Monaco kraliyet ailesine dans eğitimi veren, ''Prens ve prenseslerin dansçısı'' olarak tanınan Lale Roche, spor ve dans figürlerini harmanlayarak geliştirdiği ''gym-oryantal'' sayesinde birçok öğrencisinin bağırsak sorunu ve bel rahatsızlıklarından kurtulduğunu, ayrıca oryantal dansın ise özellikle alzheimer hastalığına çok iyi geldiğini öne sürdü.

Küçük yaşlarda amatör olarak başladığı dans hayatında ip cambazı olan babası ve kanto sanatçısı olan büyükannesinin destekleriyle profesyonelleşen, Fransa'nın başkenti Paris başta olmak üzere birçok kentte, üniversitede ve dans merkezlerinde ünlü isimlere dans eğitmenliği yapan Lale Roche, Monaco kraliyet ailesine dans eğitimi vermesi dolayısıyla ''Prenslerin ve prenseslerin dansçısı'' olarak da tanınıyor.

Roche, ''Gym-oryantal'' adı altında kendi geliştirdiği dansla birçok öğrencisinin bağırsak sorunu ve bel rahatsızlıklarından kurtulduğunu savunarak, dansla sağlıklı bir şekilde birçok kişinin de kilo verdiğini iddia etti.

Video: Alzheimer Hastalığı

Oryantal dansın en önemli etkilerinden birinin de alzheimera karşı olduğunu öne süren Roche, ''Vücudun değişik bölgeleriyle 5-6 hareketi aynı anda yapmayı gerektiren dans, özellikle alzheimer hastaları için de çok önemli. Prof. Dr. Mehmet Öz'ün, televizyon programlarında da belirttiği gibi, alzheimer hastalığına karşı dans son derece etkili bir yöntem olabiliyor,'' diye konuştu.
İLGİLİ MAKALE

Ten ve koku uyumu nedir?

Uzm. Dr. Vedat ERTUNÇ

Ritim bozukluğa karşı aldığın Tensinor ilaçtan sonra nabız 46 oluyor iyi mi değilim aydınlatırmısınız... devamı