Şikago’daki Northwestern Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, birden fazla lisan konuşabilmenin bir tür beyin egzersizi olduğunu düşünüyor. Araştırmalarında birden fazla lisan kullanabilmenin beyni ve sinir sisteminin, seslerle olan ilişkisini ciddi anlamda etkilediğini gördüler. Birden fazla lisan konuşanlar sesleri daha iyi ayırt edip, işleyebiliyor. Bunun nedeni de beynin farklı lisanlarla daha fazla sesi tanıyıp algılayabilmesi. Bu da genel olarak beynin kapasitesini artıran bir özellik.

VİDEO: ALZHEİMER HASTALIĞI


Araştırmacılardan Viorica Marian, insanların bulmaca gibi aktivitelerle akıl sağlıklarını korumaya çalıştıklarını, çok dilliliğin ise bunu otomatik olarak sağladığını düşündüklerini belirtiyor. Ona göre çok dilliliğin avantajları geniş. Dikkat ve muhakemeyi de güçlendiriyor. Müzikle uğraşmanın da benzer bir etkisi var gibi duruyor.  Ayrıca lisanlarla uğraşmanın bunama ve alzheimer hastalığına karşı da fayda sağlayabileceğine dair başka araştırmalar da mevcut.
İLGİLİ MAKALE

IQ Nedir?

Uzm. Dr. Banu TAŞCI FRESKO

Merhaba Banu Hanım; 30 yaşındayım yaklaşık 17-18 yıldır zaman zaman uzun aralıklarla zaman zaman da çok sık olmak üzere geceleri uykudan bağırarak u... devamı