Bebeğin birlikte olması gereken en ideal kişi annesidir. Mümkünse bebek 3 yaşına kadar annesi tarafından büyütülmelidir. Fakat annenin çalışması halinde, bu sorun bakıcı tutularak çözülmeye çalışılmaktadır. Ancak annenin çalışmadığı ve kendi bebeğine baktığı koşullarda, 24 saat bebekle uğraşmak onu bunaltacaktır.

Bu nedenle, anne bebeğiyle ilgilenirken ev işlerinden uzak kalabilir. Bu işler bir başkası tarafından üstlenilebilir. Anne bebek bakımıyla ilgili internet, kitap ve yakınlarından öğrendiği bilgi yığınıyla bebeğine bakarken hatalar yapabilir.

Bu nedenle danışmanlık alması daha doğru olur. Bebeklerin 0-3 yaş döneminde, dönemsel özelliklerinin anlatıldığı, hangi eğitsel programların uygulanacağını gösteren, bu konularda danışmanlık hizmeti veren merkezler vardır. Bu hizmetlerden yararlanarak anne bebeğiyle daha kaliteli olarak ilgilenebilir.

Prof. Dr. Ayşe SERDAROĞLU

4 aylık bebeğimizin gözünün alt tarafa doğru bakmak isteğinde göz bebeği kaybolacak şekilde alta kaçtığını fark ettik, gittiğimiz göz doktoru hidrosef... devamı