Vajinal akıntı ve enfeksiyonların oluşmasında birçok faktör rol oynayabilir. Vajinal enfeksiyon riskinizi azaltmak için ne yapabilirsiniz? 

1. Yol

Her zaman pamuklu külot giyin. Pamuk genital bölgenizi kuru tutarak hava almasına izin verir. Aynı zamanda sadece gün içinde külot giyip geceleri uyurken giymemeniz de iyi bir fikir olabilir.

2. Yol

Vajinayı dezenfekte etme amaçlı sıvılar kullanmayın. 

3. Yol

Vajinal kayganlaştırma için hiçbir zaman vazelin veya başka yağlar kullanmayın. Bu bakterilerin büyümesi için bir beslenme alanı yaratabilir. 

4. Yol

Bir vajinal enfeksiyon için tedavi görüyorsanız, daha iyi olduğunuzu düşünseniz bile tüm ilaçlarınızı talimat edildiği şekilde kullanın. 

5. Yol

Bir vajinal enfeksiyon tedavisi sırasında cinsel ilişkiye girmeyin. Hiçbir belirtiniz kalmayana dek bekleyin.

6. Yol

Kadınlara yönelik hijyen ürünleri, parfümlü veya deodorantlı sabunlar, pudralar, losyonlar ve köpüklü banyolar gibi vajinayı tahriş edebilecek ürünlerle vajinanın temasından kaçının.

7. Yol

Uzun süreli mayo, jimnastik kıyafeti veya külotlu çorap gibi vücudu sıkan kıyafetler giymekten kaçının. 

8. Yol

Vajinal enfeksiyonlar çoğunlukla aşırı kaşınmaya sebep olur, ama yapabiliyorsanız kaşınmayın. Enfeksiyonlu yerleri kaşımak sorunu daha da kötüleştirecektir.

9. Yol

Adet döneminiz vajinal kremler veya vajinal fitiller kullanırken başlarsa adet döneminiz boyunca ilaçlarınızı düzenli olarak almaya devam edin ve tampon yerine ped kullanın.

10. Yol

Bir vajinal enfeksiyondan dolayı kendi kendinizi tedavi etmeye çalışıyorsanız ve belirtileriniz tedavinizden sonra düzelmediyse, vajinal muayene için doktorunuza görünün. Randevunuzdan önceki 48 saat boyunca herhangi bir vajinal ürün kullanmayın. 

11. Yol

Uzun süreli tek eşli bir ilişkide değilseniz cinsel ilişki sırasında her zaman prezervatif kullanın. 

12. Yol

Tuvaletinizi yaptıktan sonra her zaman önden arkaya doğru silin. Bu şekilde silmemek bakterileri vajinaya kolaylıkla bulaştırır ve vajinal akıntı ve enfeksiyona yol açabilir. Elbette temel hijyen, yeterli uyku ve yeteri kadar sıvı alımı ile destekli çok yönlü bir beslenme genel sağlığınız kadar vajinal sağlığınız için de her zaman gereklidir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhaba hocam qlairista dogum kontrol hapi kullanmaya basladim 5 gun oldu ve siddetli karin agrisi ile doktora gitrim idrar yolu enfeksiyonu cikti ila... devamı