Çoğu kişi kadınların menopoz dönemi geçirdiğini bilir ancak erkeklerin de kendi menopoz dönemi olduğu pek bilinmez. Erkekler orta yaş krizi diye anılan evreyi yaşarken bazı doktorlar ve araştırmacılar aslında menopozun erkek versiyonu olan andropozu yaşıyor olabileceğini söylemektedir.

Bazı erkekler için bu şaşırtıcı olsa da andropoz gitgide daha iyi bilinmekte ve daha fazla doktor tarafından tanınmaktadır. Erkeklerde yaş ilerledikçe görülen enerji kaybından depresyona, cinsel istek kaybından cinsel fonksiyon bozukluğuna kadar birçok durum bununla ilişkili görülmektedir. Bazı doktorlar bu belirtileri ve kemik yoğunluğunun azalması, kilo alımı gibi başka belirtileri yaşayan erkeklerin hormon replasman terapisi veya başka bir tedavi almasını tavsiye eder. Andropoz genel olarak ergenliğe girişin tersi gibidir. Hormonal, psikolojik, kişisel, sosyal, cinsel ve ruhsal değişiklikler bu şekilde görülür.

Andropoz testosteron hormonunun azalmasıyla karakterizedir. Testosteron erkeklik hormonudur ve yaşlandıkça erkeklerdeki seviyeleri düşer. Ancak bazı erkekler diğerlerine göre bundan daha çok etkilenir. 40 ve 55 yaşları arasındaki 25 milyon Amerikan erkeğinin andropozdan bir dereceye kadar etkilendiği düşünülmektedir.

Erkek menopozu andropoz oldukça sinsi olabilir. Testosteron kaybı 35 gibi genç bir yaşta görülebilir ve yılda %1 ila 1.5 oranında seyreder. Menopoza giren kadınlardaki ani östrojen kaybının aksine, yıldan yıla azalan testosteronun menopoza benzer belirtilere sebep olacak kadar azalması uzun zaman alabilir.

Asabiyet, yorgunluk, depresyon, azalan cinsel istek ve ereksiyon problemi andropozun en sık görülen belirtileridir. Kişi hiçbir şeyle ilgilenmek istemediği gibi kıpırdayacak kadar bile enerjisi olmayabilir. Andropoz hakkında ilk çalışma 1940’lı yıllarda yayınlanmış olsa da tıp dünyası yeni yeni ilgi göstermeye başladı denilebilir. Andropoz yaşayan erkeklerin doktor muayenesi sonrasında sadece belirtilerinin tedavi edilmesi yaygın görülen bir durumdur. Örneğin andropoz sebebiyle depresyon görülüyorsa, sadece antidepresan ilaç kullanımı doğru bir tedavi değildir. Bu sadece depresyonu tedavi ederken, andropozu etkilemez. Ayrıca cinsel istek kaybı gibi diğer belirtileri daha kötü hale getirebilir. 

Prof. Dr. Serap UYSAL

kızım altı yaşında,2 gündür baş dönmesinden şikayet ediyor.sebebi ne olabilir acaba,baş dönmesinin nedenini öğrenmek için hangi bölüme götürmeliyim.ce... devamı