Amerika’da ortaya çıkan ve dünyanın geri kalan kısmına yayılan obezite, beraberinde insan sağlığını nasıl etkilediğiyle ilgili birçok soruyu da beraberinde taşıyor.  Bu sorulardan birisi de sperm kalitesi.

Yapılan araştırmalarda, aşırı kilonun erkeklerdeki sperm kalitesini düşürdüğü ortaya çıktı. Uzmanlar, eşleriyle bebek yapmak isteyen erkeklerin öncelikle ideal kiloya inmeye çalışmaları gerektiğini belirtiyorlar. Florida Enstitüsü araştırmacıları; kısırlık sorunundan mustarip çiftler arasından 2000 erkeğin sperm kalitesini inceledi. Araştırmaya katılan ve vücut kütle endeksi yüksek olan erkeklerdeki anormal sperm oranının daha fazla olduğu belirlendi.

Araştırmaya katılan erkekler, vücut kütle endekslerine göre 4 gruba ayrıldı. Araştırmada, sigara, alkol ve yaş gibi kısırlığa sebep olabilecek diğer unsurlar da göz önüne alındı.

Araştırma sonucunda, vücut kütle endeksi ideal ölçüde olanların sperm kalitesinin ve meni hacminin kilolura oranla daha yüksek olduğu belirlendi.

Üreme ve Embriyoloji Derneği’nin toplantısında sunulan araştırmada, vücut kütle endeksi yüksek olanlarda ise meni sıvısı hacminin daha düşük olduğu ve anormal sperm oranının yüksek olduğu görüldü.

Araştırmada, sperm yoğunluğu ve hareketliliği açısından ise bu dört grup arasında farklılık bulunamadı.

Florida Enstitüsü’nden Dr. Carla Goddard, “Bulgularımız diğer faktörlerden bağımsızdır ve eşleriyle bebek yapmaya çalışan erkeklerin öncelikle ideal kiloya inmeye çalışmaları gerektiğini göstermektedir” dedi.

“Aşırı kilolu insanlar diyet yaparken çinko açısından zengin gıdaları listenin dışında bırakıyorlar. Çinko sadece besin yoluyla vücuda alınan minerallerden biridir. Bu istiridye, fasulye, fındık ve tohumlarda bulunur. Yetersiz çinko alınması durumunda saç dökülmesi, cilt lezyonları v

Prof. Dr. Kaan AYDOS

merhaba Kaan Hocam, iki kez varikoselden ameliyat oldum ama ameliyat öncesiyle sonrası arasındaki sperm kalitesinde pek değişiklik olmadı. sayı 8 mily... devamı