Amerika'daki Michigan Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar, klinik obezle teşhis edilmiş kadınların yaklaşık % 35'inden azının hamile kalma ve sağlıklı çocuk sahibi şansı olduğunu, bunun iki katı olarak da ölü doğum şansı olduğunu gösterdiler.

Aşırı kilolu olarak değerlendirilen kadınların yüzde 13'ü hamile kalamayıp, yaklaşık yüzde 16'si prematüre bebek sahibi olmaktadır. Çalışma yaklaşık 50.000 kadının kilogramın ağırlığının metrekare yüksekliğe bölünmesiyle elde edilen vücut kütle endeksine (BMI) göre gruplandırılmasıyla yapılmıştır. BMI'si 20 ile 25 arasında olanlar normal  kilolu, 25 ile 30 arasında olanlar aşırı kilolu, ve 30 üstünde olanlar obez olarak kabul edilmektedir.

Çalışmayı yürüten Dr. Barbara Luke buna yönelik "bundan çıkarılacak sonuç kadınların kısırlık tedavisine başlamadan önce kilo vermelerinin gerekliliğidir" demektedir. Ayrıca "Obezite bir şişme durumudur ve obezitenin artışı iyi değildir. İlişkiye girmeye ve hamile kalmaya yardımı olmayan bir durumdur." Çalışmadaki BMI'si 30 - 34.5 arasında olan kadınların yüzde dokuzu daha az hamile kalma şansına sahip, yüzde yirmisi daha az canlı doğum şansına sahip, ortalama yüzde 33'ü prematüre doğum şansına sahip ve yarısından fazlası ölü doğum olasılığına sahiptir. Ulusal Obezite Forumu'ndan Tam Fry, "bu çalışma eğer çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, ilişkiye girmeden yaklaşık 6 ay önceden kilo vermeye başlamanız gerektiğini gösterir" demektedir.

Video: Tüp Bebekte Cinsiyet Belirlenebilir Mi?

Briton'un çeyreğinden fazlası şu anda obez olarak düşünülmektedir ve bu rakam her geçen gün artmaktadır. İngiltere'de yaşayan yaklaşık 3.5 milyon insan bir aşamada kısırlık problemi yaşamaktadır ve çoğu Ulusal Sağlık Servisi (NHS) hastanesi BMI'si 30'dan fazla olan kadının kısırlık tedavisini karşılamamaktadır. İngiltere Kısırlık Derneği iki yıl önce BMI'si 35'ten fazla olan kadınların kilo vermeden önce kısırlık tedavisi görmemesini önermiştir.

Yakın geçmişteki bir Avustralya çalışması aşırı kilolu kadınların fark etmeden obez olduklarını göstermiştir. 412 kadınla yapılan bir çalışmada, yüzde 30'unun aşırı kilolu ya da obez olduğunu, yalnız yüzde 36'sının normal kilolu olduğunu ve yaklaşır yüzde 16'sının obez olduklarını bildiğini göstermiştir.

İskoçya'daki bir araştırmanın sonuçları, Ocakta BioNews'te yayınlanmış ve Amerika'daki araştırmaların sonuçlarıyla çatışmıştır. Bu çalışma obez ve aşırı kilolu kadınların IVF tedavisine normal kadınlar gibi başarılı cevap vereceğini göstermiştir. Bu çalışmada düşülen notlardan biri, bahsedilen araştırmayla aynı olarak, daha kilolu kadınlarda düşük tehlikesinin fazla olduğudur.

Uzm. Dr. Hatice Nihal ARSLAN

benim yasım 30 erkek olarak kendimi karşı cinsin bir üyesi olarak görmek istiyorum daha doğrusu cinsiyet değiştirmek ve tamamen kadın olmak ve bir kad... devamı