Öyle görünüyor ki aşk sizi ağrılarınızdan kurtarabilir.

California Üniversitesi (Los Angeles) araştırmacıları, uzun süreli ilişki içindeki 17 kadına, kısa bir ağrı atağı geçirirlerken sevgililerinin fotoğrafına bakmalarına izin verildiğinde, ağrılarının şiddetinin sevgililerinin fotoğraflarına bakmadıkları zamankinden daha düşük olduğunu buldular.

Araştırmacılar kadınların, sevdiklerinin fotoğraflarına bakarken beyin etkinliklerine bakınca, güvenlik hissiyle ilgili beyin bölgesinde, yani alt orta prefrontal kortekste artan etkinlik gördüler, dedi çalışma.

Çalışmaya göre, kadınlar partnerleriyle ne kadar uzun süreli ilişki içindelerse ve onlardan ne kadar destek alıyorlarsa bu beyin bölgesinin etkinliği de o kadar fazla oldu.

Bu küçük bir çalışma ama aşkın ağrı kesici güçlerini gösteren tek çalışma değil. Stanford Üniversitesinde yapılan bir araştırma gösteriyor ki tutkulu aşk hisleri aynı ağrı kesicilerle benzer şekilde ağrı geçirebiliyor.

Diğer yandan, Michigan Üniversitesinin yürüttüğü bir çalışmadaki araştırmacılar, ayrılıklar gibi sosyal reddedilmelerin aynı fiziksel ağrı kadar can yakabileceğini gösterdi. Çünkü biri sosyal reddediliş yaşarken duyusal ağrıyla ilişkili beyin bölgeleri de etkinleşir, dedi çalışma.

Kaynak: huffingtonpost.com

Op. Dr. Sinan GÖKER

I just What to ask what the Price for an eye operation is so I Can find the money somewhere..... devamı