Genel Bakış

??Kulakçıklar (kalbin yukarı odacıkları) hızla çırpınırken, karıncıklardan vücudun geri kalanına doğru daha az kan pompalanır. Kan, vücuttaki hücrelerin ihtiyaç duyduğu oksijen ve besleyicileri taşır. Eğer kalpten daha az kan pompalanıyorsa vücudun ihtiyaç duyduğundan daha az yakıtı vardır, bu nedenle yorgunluk ve nefes darlığı hissedebilirsiniz. Bu durum günlük faaliyetlerinizi önemli ölçüde zorlaştırabilir. Bu sadece yeterli enerjiniz olmadığından değil aynı zamanda atriyal çırpınımın tahmin edilemez ve oldukça ürkütücü olmasından kaynaklanır.

Atriyal çırpınım, tedavi edilmezse aynı zamanda daha ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir. Bu nedenle atriyal çırpınımlı insanların normal kalp ritimli insanlara görme erken ölme olasılığı iki kat daha fazladır. Hücrelerinizin tümü kan ve beslenme için kalbinize bağlı olduğundan atriyal çırpınım tüm vücudunuzu etkileyebilir.

Atriyal çırpınımın ciddi sonuçları arasında şunlar yer alır:

Kan Pıhtıları

Kulakçıklar normal kasılma yerine titreştiği zaman, karıncıklara pompalanan kan olması gerekenden daha az olur ve pompalanamayan kan sıklıkla geride kalır. Kan, kulakçıkların içinde bu şekilde biriktiği zaman, istenmeyen pıhtıların oluşumunu tetikleyebilir. Bu pıhtılar kaçabilir, kan damarlarınız boyunca yol alabilir ve sonra, kan damarları boyunca akan kanın miktarını azaltarak damarlar tıkanabilir.

Kan akışı düşük olan veya tümüyle tıkanan damar herhangi bir dokuya zarar verilebilir. Bu, örneğin bir kolda, bir bacakta veya bir iç organda oluşabilir.

Pulmoner Embolizm ve Felç

Bir pıhtı akciğer kan damarlarında yerleştiğinde ve kan akışını tıkadığında, buna pulmoner embolizm denir. Tıknamanın beynin bir bölümünde oluşması ve doku ölümüne neden olmasına felç denir. Atriyal çırpınımı olan insanların felç geçirme olasılığı  normal kalp ritmi olan insanlardan 5 kat daha fazladır.

Konjestif Kalp Yetmezliği

Birkaç ay veya daha fazla süren atriyal çırpınımın sürekli veya sık aralıklı tekrarı, kalp odacıklarının duvarlarının gerginleşmesine neden olur. Bu da kalbi zayıflatır ve konjestif kalp yetmezliğine yol açabilir. 

Bu durumda kalbiniz artık vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar kan pompalayamaz ve sıvı farklı yerlerde birikebilir. Ayaklar, bacaklar ve karnın tamamı aşırı sıvıdan şişebilir. Bu sıvı, aynı zamanda nefes almayı daha da zorlaştırarak şekilde akciğerlerde de birikebilir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

merhaba kız arkadaşımın adetinden 2 hafta sonra çok az minik minik pembe akıntı ve kahverengi kele geldi + kasık ve bel ağrısı olduğunu söyledi hasta... devamı