Genel Bakış

Kulakçıklar (kalbin yukarı odacıkları) hızla çırpınırken, karıncıklardan vücudun geri kalanına doğru daha az kan pompalanır.
 
Kan, vücuttaki hücrelerin ihtiyaç duyduğu oksijen ve besleyicileri taşır. Eğer kalpten daha az kan pompalanıyorsa vücudun ihtiyaç duyduğundan daha az benzini vardır, bu nedenle yorgunluk ve nefes darlığı hissedebilirsiniz. Ve bu durum günlük faaliyetlerinizi önemli ölçüde zorlaştırabilir, bu sadece yeterli enerjiniz olmadığından değil aynı zamanda atrial çırpınımın tahmin edilemez ve oldukça ürkütücü olmasından kaynaklanır.
 
Atrial çırpınım, tedavi edilmezse aynı zamanda daha ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir. Bu nedenle atrial çırpınımlı insanların normal kalp ritimli insanlara görme erken ölme olasalığı iki kat daha fazladır. Hücrelerinizin tümü kan ve beslenme için kalbinize bağlı olduğundan datrial çırpınım tüm vücudunuzu etkileyebilir.
 
Atrial çırpınımın ciddi sonuçları arasında şunlar yer alır: 

Kan Pıhtıları

Kulakçıklar normal kasılma yerine titreştiği zaman, karıncıklara pompalanan kan olması gerekenden daha az olur ve pompalanamayan kan sıklıkla geride kalır. Kan, kulakçıkların içinde bu şekilde biriktiği zaman, istenmeyen pıhtıların oluşumunu tetikleyebilir. Bu pıhtılar kaçabilir, kan damarlarınız boyunca yol alabilir ve sonra -kan damarları boyunca akan kanın miktarını azaltarak-  damarlar tıkanabilir.
 
Kan akışı düşük olan veya tümüyle tıkanan damar herhangi bir dokuya zarar verilebilir. Bu, örneğin bir kolda, bir bacakta veya bir iç organda oluşabilir.

Pulmoner Embolizm ve Felç

Bir pıhtı akciğer kan damarlarında yerleştiğinde ve kan akışını tıkadığında, buna pulmoner embolizm denir. Tıkanmanın beynin bir bölümünde oluşması ve doku ölümüne neden olmasına felç denir. Atrial çırpınımı olan insanların felç geçirme olasılığı normal kalp ritmi olan insanlardan 5 kat daha fazladır.

Konjestif Kalp Yetmezliği

Birkaç ay veya daha fazla süren atrial çırpınımın sürekli veya sık aralıklı tekrarı, kalp odacıklarının duvarlarının gerginleşmesine neden olur. Bu da kalbi zayıflatır ve konjestif kalp yetmezliğine yol açabilir. 
 
Bu durumda kalbiniz artık vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar kan pompalayamaz ve sıvı farklı yerlerde birikebilir. Ayaklar, bacaklar ve karnın tamamı aşırı sıvıdan şişebilir. Bu sıvı, aynı zamanda nefes almayı daha da zorlaştırarak şekilde akciğerlerde de birikebilir. 

Op. Dr. Aytun AKTAN

merhaba kız arkadaşımın adetinden 2 hafta sonra çok az minik minik pembe akıntı ve kahverengi kele geldi + kasık ve bel ağrısı olduğunu söyledi hasta... devamı