Nedir

 

Bademcik İltihabı

Bademcik iltihabı bademciklerin enfeksiyonu veya iltihaplanmasıdır. Bademcikler boğazın iki yanında, dilin üstünde ve arkasında bulunan top şeklinde lenfatik dokulardır. Vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdırlar ve enfeksiyonlarla savaşta yardımcı olurlar.

Bademcik iltihabı genellikle 4 ila 10 gün arasında kendiliğinden iyileşir.

Belirtileri

Belirtiler

Bademcik iltihabının ana belirtisi boğaz ağrısıdır. Boğaz ve bademcikler genelde kızarmış ve şişmiş görünürler. Bademciklerin üzerinde noktacıklar olabilir veya tümüyle veya parça parça iltihapla kaplı olabilir. Ateş de yaygındır.

Kendinizi soğuk almış gibi hissediyorsanız, akan veya tıkanık bir burun, hapşırma veya öksürme gibi belirtileriniz varsa sebep büyük ihtimalle bir virüstür.

Boğazınız ağrıyorsa, bademcikleriniz şişmişse, fakat soğuk algınlığı belirtileriniz yoksa hastalık büyük ihtimalle bakteriyeldir. Bu doktora başvurmanız ve bir bakteri testi yaptırmanız gerektiği anlamına gelir.

Sebepleri

Sebepler

Bademcik iltihabına en sık olarak bir virüs sebep olur. Daha nadir olarak boğaz enfeksiyonuna sebep olan aynı bakterilerdir neden. Nadir vakalar da bir mantar veya parazit de sebep olabilir. 

Bademcikler iltihabı enfeksiyon kapmış kişi nefes aldığında, öksürdüğünde veya hapşırdığında havada damlacıklar halinde yayılır. Bu damlacıkları soluyarak veya derinize alarak veya burnunuz, gözünüz veya ağzınızla temas eden bir nesneni üstünde alarak enfeksiyon kapabilirsiniz.

Teşhisi

Teşhis

Doktorunuz bademciklerinizin kızarmış veya şişmiş, bademcikler üzerinde sivilceler olup olmadığına bakacaktır. Bu işaretler bademcik iltihabını gösterebilir.

Doktorunuz ayrıca hızla boğaz kültürüyle birlikte bir bakteri testi yaptırabilir. Bu testler bademcik iltihabının sebebinin streptokokok basili olup olmadığını tespit eder.

Doktorunuz ayrıca geçmiş boğaz enfeksiyonlarınız hakkında sorular sorabilir. Eğer sık sık bademcik iltihabı oluyorsanız, bu durum tedavi seçimini etkileyebilir.

Ayrıca bir mononükleoz testi istenebilir.

Tedavisi

Tedavi 

Virüslerin sebep olduğu bademcik iltihapları genellikle kendiliğinden iyileşirler. Tedavi kendinizi daha iyi hissetmenize yoğunlaşır. Tuzlu suyla gargara, sıcak çay içme veya diğer ev tedavileriyle boğaz ağrınızı hafifletebilirsiniz. Ayrıca yetişkinler veya 6 ila 6 yaş üstü çocuklar tezgah üstü ilaçlar kullanabilir. Fakat 20 yaşın altındaki kişiye kesinlikle aspirin vermeyin. Bademcik iltihabında aspirin almak Reye sendromu denilen ciddi bir hastalıkla ilişkili olabilir.

Eğer bademciklerinize bakteriler sebep olmuşsa antibiyotik tedavisi gerekebilir. Antibiyotikler basilin sebep olduğu nadir ama ciddi sorunları ve enfeksiyonun yayılmasını engelleyebilir.

Bir kural olarak bademciklerin alınmasını, bademcikler ciddi bir problem oluşturuyorsa istemektedir. Ameliyat sürekli tekrar eden, çok uzun süren, tedaviye yanıt vermeyen ve gündelik hayatın sık aksaması durumlarında bir seçenektir. Sizin veya çocuğunuzun tüm sağlığını dikkatle gözden geçirdikten sonra doktorunuzla birlikte ameliyata karar verebilirsiniz.

Doç. Dr. İsmail KOÇAK

Merhaba hocam,neredeyse 4 hastane değiştirdim. Her ay bademcik iltihabı oluyorum. Kaç doktor kan tahilileri yaptı. Kanımda bademcik iltihabı görünmüyo... devamı