Bebek bakıcısı seçilirken, bebeğin emanet edileceği bu kişilerin her şeyden önce dürüst ve güvenilir olmalarına dikkat edilmelidir. Çocuklara karşı sevgi duyan, şefkatli biri olmalıdır. Çocuğu kendi çocuğu gibi benimseyebilecek niteliklere sahip olmalı, mümkün olduğu kadar annenin duyguları anlayabilmeli ve onunla empati kurmalıdır. Kendisiyle barışık, iç çatışmalarını çevresine yansıtmayan biri olmalıdır.

Deneyimli, bilinçli ve becerikli olmasına özen gösterilmelidir. İlk yardım gereklerini bilen birinin seçilmesinde yarar vardır. Beden ve ruh sağlığı yerinde, dili düzgün, temiz ve bakımlı olmalıdır. Yanı sıra disiplin ve sorumluluk özelliklerinin gelişkin olması gerekir. kuşkusuz, bu özelliklerin tümünü bir kişide bulmak oldukça zordur. Ama dürüst, güvenilir, sevgi dolu ve sabırlı olmayı bilen, düzgün bir Türkçeyle konuşabilen birisi, ilk tercih nedeni olmalıdır.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam merhaba.Ben ilk hamileliğimde 5.ayda baslayan kanama ile birlikte 6 aylık erken doğum ve ikinci hamileligimde ise kese bozukluğuyla birlikte ... devamı