Çocuklar grip oldukları zaman, bazı şifalı bitkilerden yapılan bitki çayları rahatlıkla verilebilir. Bunlar ıhlamur, adaçayı, nane, limon suyu, rezene, papatya gibi bitkilerdir. Bu çayları aileler kendi imkanlarıyla yapabilirler. Ya da eczanelerde satılan şifalı bitki çayları kullanılabilir. Ama bu çaylar mutlaka verilmelidir diye bir şey söz konusu değildir. Verildikleri zaman fayda sağlarlar ve eğer çocuklar istekle tüketiyorlarsa verilebilirler. Sıcak, ılık veya soğuk tüketilebilirler.

Bunlar çocukları rahatlatır, uykularının daha düzenli olmasını sağlar ve sıvı ihtiyaçlarının giderilmesine katkıda bulunurlar. Bu yüzden şifalı bitkilerin çocuklara verilmesinin herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak çocuklara bu bitkileri verirken dikkatli olmak gerekir. Bu bitkiler eczanelerden sağlanabilir, aktarlardan alınırken de dikkatli olunmalı ve güvenilir yerler tercih edilmelidir. Ayrıca temizliklerine ve düzgün bir şekilde hazırlanmalarına özen gösterilmelidir. Çocuklara bunları mutlaka içirmek için zorlamamak gerekir. Alabildikleri kadar vermekte fayda vardır. Yani ne kadar içecekleri çocukların isteklerine göre ayarlanmalıdır.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

Merhaba 10 gundur adettim gecikti gecen ayda 5 gun gecikmişti ama bakireyim sözlümle adettimden 1 hafta sonra bir surtunme yoluyla ic camasirlariyla i... devamı