Bebekler emeklemeye başlamadan önce evin içinde gerekli güvenlik düzenlemeleri yapılmalıdır. Bunlar yanmalar, zehirlenmeler, düşmeler gibi kaza tiplerine uygun önlemler olmalıdır. Örneğin dubleks ya da tripleks bir ev söz konusu ise, çocuk güvenlik kapıları gerekir. Alınacak güvenlik önlemlerinin ne olması gerektiği konusunda bir danışmanla görüşmenin çok faydası olacaktır. Elektrik kazalarına karşı, içinde çocuk güvenlik aygıtları olan prizler kullanılabilir.

Banyoda kaymaması için kaydırmaz bantlar kullanılabilir. Bu bantlar aynı zamanda küvet içine de konulabilir. Çekmece ve dolaplar için çocuk güvenliği kilitleri takılabilir. Cam yüzeylere cam film uygulanabilir. Dolapların devrilmemesi için duvara sabitleme aparatları kullanılabilir. Sehpa ya da mutfak tezgahı gibi eşyalara kenar ve köşe koruyucular takılabilir. Eğer çocuğun mutfağa girmesi istenmiyorsa, yine çocuk için güvenli kapılar kullanılabilir.

VİDEO: DR. ALİ TIRTIR "ÇOCUK HASTALIKLARI"

Pencereler için güvenlik kilitleri, kapılara parmağının sıkışmaması için güvenlik ürünleri kullanılabilir. Kısaca evi güvenli hale getirmek için çok çeşitli güvenlik ürünleri vardır. Bunların hangilerinin kullanılacağı evin konumuna göre değişiklik gösterir.

Prof. Dr. Tevfik GÜRMEN

Kalp kapakları çökelmişse ne yapılır ve nasıl önlem alınır riski nekadardır... devamı