Bebeğin burnunun tıkalı olup olmadığını anlamak için, nefesine dikkat etmek gerekir. Eğer bebek hırıltılı nefes alıyorsa, burnu tıkalı demektir. Aslında bebeklerdeki hırıltı burundan kaynaklanır. Akciğerden gelen hırıltıya nadiren rastlanır. Bebeğin hırıltılı sesli nefes alması, zaman zaman horlamaya benzer sesler çıkarması hep burun tıkanıklığından kaynaklanır. Bebeğin burnunda akıntı da görülebilir. Ancak burnunda sorun olan bebek, daha çok huzursuz olmasından ayırt edilebilir. Burnu tıkalı olan ve nefes alamayan bir bebek, burnu tıkalı olmayan bir bebeğe göre çok daha huzursuz olacaktır ve daha çok ağlayacaktır.

Gece uykusu ise burun tıkanıklığı yüzünden bölünecektir. Bütün bu belirtilere bakara bebeğin burnunun tıkalı olduğunu anlamak mümkündür. İlk bir yıl içinde bebeklerin hırıltılı ses çıkarmasına sık sık rastlanır. Bunun en önemli nedeni burun tıkanıklığıdır. Bu durum ortamın kuru olmasına ve bebeğin nezle olmasına bağlı olabilir. Yanı sıra burun darlığı, östaki tüpünün pozisyonu gibi bebeğin anatomik yapısına bağlı da gelişebilir. Yani burun tıkanıklığı çeşitli nedenlerle bebeklerde sık görülen ve derhal önlem alınması gereken bir durumdur.

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

Nefes almakta zorluk çekiyorum burnum kuruyor ve tıkanıyor nefes alamıyorum fakat burun spreyi sıkınca bıraz geçiyor nedeni nedir acaba ?... devamı