Kullanılan bebek bezi, pişik sorunu için önemli etkendir. Özellikle yakın dönemde son teknolojinin yardımıyla üretilen bebek bezleri, bebeğin poposunun açık bırakılmışçasına hava almasını sağlayabilmektedir. Bu nedenle anneler kullandıkları bezin idrarı emebilme yeterliliğine dikkat etmelidirler. İdrar bez içine hapsedildiği zaman, cilt ile teması en az seviyeye indirilmiş olur. Bebek bezi için önemli bir diğer konu da, dış yüzeyinin hava geçirmesidir. Bunlara ek olarak bebeğe uygun boyutta bir bez kullanmaya dikkat edilmelidir. Bebeklerde bez bağlanması sırasında asıl sorun göbek çevresidir. Bu nedenle genellikle bebek bezi paketlerinin üzerinde kilo belirtilir.

Bebek bezlerinin çoğunda renkli desen veya resimler bulunur. Bezin iki yanındaki yapışkan bantların kapatılması sonrası resim veya desen ortada ve düzgün olarak kalıyorsa, kullanılan bez bebeğe uygundur. Diğer bir önemli nokta, bezin bebeğin bacağını sıkmadığına ve göbek çevresini tam olarak sardığına emin olmaktır. Eğer desenin ortada kalması için çok sıkı yapıştırılıyorsa, büyük bir bez kullanılıyor demektir. Yok, eğer desen kenarda kalıyorsa bu kez yapışkan bantların cildine temas etmesi nedeniyle bebeğin bacağına zarar verilebilecektir. Çünkü küçük bir bez kullanılıyor demektir. Bunlara dikkat edilerek uygun bir bezin kullanılmasıyla pişik sorunu en aza indirilebilir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba ben 17 yasindayim sol gözümden salazyon ameliyati olmam gerekiyo ancak tekrarliyomus bazisi bunu onlemek icin neler yapmaliyim cok korkuyorum ... devamı