Çağımızın en önemli hastalıklarından bel fıtığı özellikle son yıllarda çalışan kişilerde sıkça görülen rahatsızlıklardan. Saatlerce masa başında çalışmak, ani hareket ve ağır yük kaldırmak bel fıtığının nedenlerinden sadece bazıları. Son yıllarda geliştirdiği yöntemle bel ağrısı, kol ya da bacaklara vuran fıtık ağrılarında yeni bir yöntem kullanan Anesteziyoloji ve Reanimayon Uzmanı Prof. Dr. Nurettin Lüleci " ozon mikrodiskektomi" uygulaması ile bel fıtığı ve ağrılara ameliyatsız tedavi ediyor.

Yoğun çalışma temposu ve ilerleyen yaşla beraber ortaya çıkan bel fıtığı bireylerin yaşam kalitesini düşüren hastalıklardan. Pek çok kişinin korkulu rüyası haline gelen bel fıtığı ameliyatları Prof Dr. Nurettin Lüleci’nin uyguladığı yöntemle kısa sürede ameliyatsız, narkozsuz ve kansız yapılabiliyor. "Ozon Mikrodiskektomi" diğer isimleri ile " Diskolizis" yada " Ozon Nükleolizis" uygulaması ile ağrılara etkili olan Prof. Dr. Nurettin Lüleci; hastalarını bir nevi Ozon vererek iyileştiriyor. Uyguladığı tüm hastalarında olumlu sonuçlar alan Lüleci, yaptığı yöntemle ozon’u fıtık dokusu içersine vererek, fıtığın büzüştürülmesini ve sinirlere yaptığı baskının kaldırılması ve dolayısıyla ağrının yok edilmesi sağlanıyor.

Klinik olarak bel ağrısı, bacak ya da kollara yayılan ağrıların yanı sıra, MR görüntüsünde fıtık tespit edilen hastalarda eğer hasta ilaç tedavisine ya da fizik tedavi uygulamalarına yanıt vermiyorsa bu yöntemin oldukça ideal bir uygulama olduğunu belirten Prof. Dr. Nurettin Lüleci; " Ozon Mikrodiskektomi” yönteminin doğal bir tedavi olduğunu, vücuda asla zarar vermediğini ve yan etkilerinin hemen hemen olmadığı bir yöntem olduğunun altını çiziyor.
  
Bugüne kadar binlerce hastaya uygulanan ve hiçbir olumsuz sonuç alınmayan bu yöntem, narkoz altında açık cerrahi uygulama yapılan yöntemlere göre daha sağlıklı ve başarılı olarak kabul ediliyor. Prof. Dr. Lüleci’e göre bu tip ameliyatlarda gereğinden fazla doku o sahadan alınabiliyor, bu durum disk mesafesinde azalma ve diskin dejenerasyonuna yol açabiliyor;  oysa " Ozon Mikrodiskektomi” yönteminde uygulama hareketli görüntüleme cihazları ile birlikte yapılarak hasta 5-10 dakika gibi kısa bir sürede sağlığına kavuşabiliyor ve ameliyat olduğu gün hastaneden yürüyerek çıkabiliyor”.  Yeni uygulanmaya başlayan bu tedavi yönteminin hiçbir risk taşımadığını belirten Lüleci; özellikle çalışan kesim tarafından oldukça tercih ediliyor dedi.

Op. Dr. Salih AYDIN

Hocam iyi çalışmalar annem 2012 aralık ve 2013 ocak ayında 2 defa bel fıtığı ameliyatı oldu ancak ayak bileklerinde ağrılar kesilmedi bel fıtığı ile i... devamı