Genel Olarak

Omurilik kanseri ve beyin kanseri çok ciddidir ve saldırgan bir tedaviye rağmen ölümcül olabilir. Bu tip bir kanseriniz varsa ameliyat olma, hastanede yatma, kemoterapi görme veya bir rehabilitasyon merkezinde kalma ihtimaliniz çok yüksek. Bu hastalıklarda fizik terapinin amacını anlamak size tedavi vaktiniz, iyileşme döneminiz ve hayat sonu hazırlıkları için yardımcı olur.

Beyin Kanseri Belirtileri

Beyindeki tümör beyninizin belli bir bölümüne baskı yaptığı için belirtileriniz beyin sarsıntısı ve felçtekine benzer. Uyuşma, konuşma güçlüğü, kafa karışıklığı, koordinasyon bozukluğu en yaygın işlevsel belirtilerden biridir. Genellikle karşı karşıya olduğunuz bu işlev bozuklukları için fizik, mesleki ve konuşma terapileri uygulanır. Bununla birlikte belli bir yerde olup başka yerlere sıçramayan bir tümör, vücudunuzun sadece belli işlevlerini etkileyecektir. Bu tümörleri almak için yapılan ameliyatlar zordur ve cerrahın tümörü alırken zarar verdiği bölgelerden kaynaklanan yeni sakatlıklara yol açabilir.

Omurilik kanseri zorlukları

Omurilik kanserleri, tümör omuriliğe baskı yapıp ona zarar verdiği için aşırı ağrıya, uyuşmaya ve felce neden olabilir. Dahası tümörün alınması ilave hasara yol açıp belirtileri azaltmadığı gibi, metastaz riskini de arttırabilir. Boyunda küçük bir bölgede uyuşmadan boyundan aşağısının felç olmasına kadar çok geniş bir belirti yelpazesi vardır. Tümörün alt kısmında omurganızda yer alan bütün sinirler etkilenebilir, bu yüzden tümör boyna ne kadar yakınsa o kadar büyük tehlike arz eder.  

Fizik Terapi

Tedaviniz boyunca çok çeşitli fizik terapiler uygulanabilir, genellikle de mesleki terapi ve konuşma terapisiyle bir arada yapılır. Fizik terapinizin odak noktası sizin dolaşabilmenizi sağlamaktır, ameliyatın yan etkileri ve kemoterapi yüzünden etkilenen kaslarınızı güçlendirmek ve dengenizi arttırmak için terapist sizinle birlikte çalışır. Bu süre içinde baston, koltuk değneği, yürüteç gibi bir dolaşma aygıtına ihtiyaç duyabilirsiniz. Terapistiniz bu aletleri nasıl emniyetle kullanacağınızı size öğretir. Evinize dönmek için hazırlanırken terapistiniz evinize girmek için veya evinizde gerekli merdiven çıkma yeteneğini geliştirmek için size yardımcı olur.

Sona Hazırlık

Kanseriniz ilerlerse kanserin bulunduğu yere bağlı olarak belirtilerinizde bir artışa tanık olur, giderek daha çok işte başkalarına bağımlı hale gelirsiniz. Ayrıca kemik metastazı çok yüksek bir risktir ve ufak eylemlerde bile kemik kırılmasına neden olabilir. Terapistiniz sizi bu sınırlanmalar konusunda bilgilendirir ve dolaşma terapisiyle başkalarına en az muhtaç olacak şekilde yaşamanızda size yardım eder. Belirtileriniz kötüleşirse bir tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Hastaneye yatmanız gerekirse fizik terapi sizi rahat ettirmeye, yatakta ve tekerlekli sandalyede ağrısız bir şekilde kalabilmeye odaklanır.

Kaynak: http://www.livestrong.com/

 

Op. Dr. Candan HUNDEMİR

beyin tümörü ameliyatı ölüm riski ne kadardır ? Bir doktor bu konu ile ilgili ölüceksiniz diye rapor verebılır mı... devamı