"Lancet Oncology" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre Huntington hastası kişiler, sağlıklı kişilere oranla yüzde 53 oranında daha az kanser riski taşıyor.

İsveç'teki Lund Üniversitesi'nden bilim adamları, 1969-2008 yılları arasındaki hasta kayıtlarını inceledi.

Kayıtlara göre, hastanelerde tedavi gören bin 510 Huntington hastasından sadece 91'inde kanser görüldü.

Huntington hastalığının içinde yer aldığı Polyglutamin hastalıklar grubundaki diğer rahatsızlıkların da kanser riskini azalttığı belirlendi.
Lund Üniversitesi araştırmacıları, diğer Polyglutamin hastalıklardan muzdarip kişilerdeki kanser vakalarının genel nüfusa oranla düşük olduğunu söyledi.

Adını 1872 yılında rahatsızlığın kalıtsal olduğunu ilk olarak gözlemleyen George Huntington'dan alan hastalık, beyin ve sinir sistemini etkiliyor. İlk belirtileri 30-50 yaş arasında ortaya çıkan Huntington hastalığı, kol, bacak, gövde ve yüz kaslarının ani ve istemsiz kasılmasına neden oluyor.

Video : Dr. Özgür Karacan "Akciğer Kanserinde Risk Grupları"

Hastalığın ilerlemesiyle yutma zorluğu, düzensiz yürüme, denge kaybı, muhakeme gücünün bozulması ve bellek problemleri ortaya çıkıyor.

Prof. Dr. İbrahim YURDAKUL

Hocam merhaba, Ben 40 yaşındayım, hiçbir şikayetim olmadan kontrol amaçlı endoskopi ve kolonpskopi yaptırdım. Biraz evhamlı biryimde :) Ailemde değil ... devamı