Uluslararası bir bilim adamı grubu, tifüs, pireksi (trench ateşi) ve sürekli tekrarlayan ateşli Borilla gibi ölümcül salgınlara neden olan vücut bitlerinin, kafa bitlerinden türediğini açıkladılar.

Araştırmacılara göre bu keşif, önce kafa bitlerinin kökü kazınmadan, vücut bitlerinin ortadan kaldırılamayacağını göstermektedir ve şu ana kadar da bunun imkansız olduğu ispatlanmıştır.

Fransız Ulusal Araştırmalar Merkezi (CNRS) bunun, (CNRS/IRD/Université de la Méditerranée), Yeni Enfeksiyonlar ve Tropikal Hastalıklar Araştırma Merkezi ile, Amerika dan Florida ve İlinois üniversiteleri nin ortak çalışmasıyla ortaya konulduğunu belirtiyor.

Araştırma,  PloS İhmal Edilmiş Tropik Hastalıklar (PloS Neglected Tropical Diseases) adlı yayının 24 Mart tarihli sayısında yayımlandı.  Şu ana kadar, kafa derisi ile beslenen ve yumurtalarını saçların arasına bırakan  kafa bitleri ile, vücudun geri kalanında beslenen ve kirli kıyafetlerin kırışıkları arasında yaşayan vücut bitlerinin farklı türler olduğu düşünülüyordu. Ancak araştırmaya göre her iki bitin çıkış kaynağının aynı olduğu belirtildi. CNRS açıklamasında ayrıca şunları dile getirdi:

"Bit genomunun genetik incelemesini yapan araştırmacılar, kafa biti ile vücut bitini genetik düzeyde birbirinden ayırt etmenin mümkün olmadığını gözlediler."  "Buna ek olarak, yapılan alan çalışması,  aşırı yoksulluk içinde yaşayanlarda kafa bitinin çok hızlı çoğalması, kıyafetlere adapte olma kabiliyetine sahip vücut bitine dönüşebilen bitlerin ortaya çıkmasına sebep olduğunu gösterdi. Bu vücut bitleri daha sonra, salgınlara ve bakteriyel salgınlara yol açabiliyordu.

Yine bu çalışma, temizlik koşulları hızla kötüleştiğinde vücut bitlerinin daha önce farkedilmediği bölgelerde düzenli olarak ortaya çıkmalarının da bu durumu açıkladığını gösterdi."

Kafa bitleri genellikle sürekli bölgesel karakterdedir. çok olumsuz hijyen koşullarında çok hızlı çoğalırlar ve bazıları, kıyafetlerin içine göç ederek vücut biti salgınını tetiklerler.

Op. Dr. Korkut ARSLAN

mart 27 adet grdm 29 bitti suan 26 hafta 3v günlüğüm üsyünemü görmüş oluyorum tşkler... devamı