Normal Bir Enfeksiyon mu Yoksa Strep mi?

Boğazın gerisindeki kaşıntı ve hassasiyet hissini hepimiz biliriz. Sebebi kuru kış havası, mevsimsel alerjiler veya grip gibi basit bir şey olabilir. Fakat bazen suçlu strep, yani tedavi edilmediğinde tehlikeli olabilecek bir bakteriyel enfeksiyondur. Bu konuda sadece bir doktor kesin teşhis koyabilir, ancak strep enfeksiyonunu bildik boğaz ağrısından ayırmak için bakabileceğimiz belirtiler de vardır.

Grip Sivilceleri Var mı?

Annelerimiz çocuklarına ''Aaaaa de bakayım,’ dediklerinde doğru bir fikirden hareket ederler. Boğazın içine bakmak ağrının nedeni konusunda önemli ipuçları sunabilir. Strep bakterisi çoğu zaman boğazda veya bademciklerde beyaz lekeler veya kırmızı, şiş bademcikler gibi kendine özgü belirtilere neden olur.

Grip Belirtileri Var mı?

Öksürme ve hapşırma boğazınızın kötü hissetmesine neden olur, ancak bunlar strep enfeksiyonu olmadığınıza dair iyi işaretlerdir. Burun tıkanıklığı, burun akması ve diğer grip belirtileri boğaz ağrısına eşlik ediyorsa, genellikle suçlu bir grip virüsüdür.

Ateş Ne Kadar Yüksek?

Grip bazen ateşe neden olur, ancak genellikle bu düşük ateştir. 40 derece üzerinde bir ateşle birlikte boğaz yangısı strep ihtimalini artırır. Ne var ki strep enfeksiyonuna bazen düşük ateş eşlik edebildiği gibi hiç ateş belirtisi de olmayabilir.

Lenf Düğümleri Şiş mi?

Strep enfeksiyonu boğazdaki lenf düğümlerinin şişmesine ve dokununca acımasına neden olabilir. Lenf düğümleri mikropları toplayıp yok etmekten sorumlu uzuvlardır. Vücudun belli bir kısmı enfeksiyon kaptığında lenf düğümleri işlerini yapabilmek için şişer.

Ne Kadar Acıyor?

Bir gribin neden olduğu boğaz ağrısı hayli ağrılı olabilir, ancak bir iki gün içinde ağrı gider. Strep enfeksiyonu daha şiddetli ve inatçı olma eğilimindedir, ağrı öyle şiddetli olabilir ki yutkunmak çok zorlaşabilir. Bazı durumlarda strep mide bulantısına, iştahsızlığa ya da karında veya başta ağrıya neden olabilir.

Döküntü Var mı?

Strep enfeksiyonunun o kadar yaygın olmayan bir belirtisi de boyunda ve göğüste ortaya çıkan ve sonra vücudun geri kalanına yayılan döküntüdür. Bu kaba, zımpara kağıdını andıran döküntüler ortaya çıktığı zaman enfeksiyona kızıl hastalığı denir. Her ne kadar bütün vücudun döküntüyle kaplanması insanı paniğe sürüklese de, antibiyotiklerle tedavi edildiğinde tehlikeli değildirler.

Strep Bir Bakteriyel Enfeksiyondur

Strep enfeksiyonu ile yaygın boğaz enfeksiyonunu birbirinden ayırt edebilmenin önemli olmasının sebebi strep enfeksiyonunun bakteriyel bir enfeksiyon olmasıdır (bakterisi, A Grubu Streptokokkus''tur). Oysa basit boğaz enfeksiyonuna başka bakteriler veya virüsler sebep olabilir. Doğru antibiyotik kullanılmazsa strep mikrobu kan dolaşımına girip kalbe veya diğer hayati organlara sıçrayabilir. Bu nadir olarak meydana gelse de ciddi hastalığa yol açar.

Gripler ve Antibiyotikler: Hayır Deyin

Gribin neden olduğu boğaz ağrısını antibiyotiklerle tedavi edemezsiniz. Bunun nedeni antibiyotiklerin sadece bakterilere karşı etkili olması ve gribe virüslerin neden olmasıdır. Ayrıca gereksiz antibiyotik kullanımı, günümüzde giderek artan mikropların direnç kazanma durumunu kötüleştirebilir. Bakteriler antibiyotiklere sürekli maruz kaldıklarında, normal ilaçlarla tedavi edilemeyen ''süper mikroplara'' dönüşürler.

Hızlı Strep Testi

Boğaz enfeksiyonunuza bir strep bakterisinin mi yoksa bir grip virüsünün mü neden olduğunu anlamak için doktorunuz hızlı bir strep testi yapabilir. Genellikle 10 dakika içinde sonuç alınır, fakat bu test bütün strep bakterilerini tespit edemez. Eğer sonuç negatifse, doktorunuz boğaz kültürünü laboratuara gönderebilir. Bu yeni testin tamamlanması birkaç gün sürer, fakat daha kesin sonuç verir.

Strep Bakterisinin Antibiyotikleri

Size strep enfeksiyonu teşhisi konmuşsa, doktorunuz 7 ila 10 gün arasında kullanmak üzere antibiyotikler reçete edebilir. Muhtemelen bir iki gün içinde kendinizi iyi hissetmeye başlarsını, ancak antibiyotik tedavisini sonuna kadar takip etmek gerekir, aksi takdirde bazı bakteriler hayatta kalabilir. Strep enfeksiyonunuzun bulaşıcı olduğunu unutmayın ve sık sık ellerinizi yıkayın ve öksürürken ağzınızı kapatın ve kapkacaklarınızı paylaşmayın. Ve strep enfeksiyonunun ardından diş fırçasını mutlaka atın.

Boğaz Enfeksiyonu İçin Evde Bakım

İster strep enfeksiyonunuz ister gribiniz olsun, ağrıyı azaltmak için evde yapabileceğiniz şeyler vardır. Reçetesiz satılan asetaminofen ve ibuprofen gibi ağrı kesiciler boğaz ağrısının ağrısını azaltabilir. Çocuklara ve gençlere nadir ama potansiyel olarak ölümcül olan Reye sendromu riskini dikkate alarak aspirin vermeyin.

Boğaz Enfeksiyonu Spreyleri Ve Pastilleri

İçinde hissizleştirici maddeler bulunan spreyler ve pastillerle de ağrınızı hafifletebilirsiniz. Hatta sprey ve pastilleri dışarıda kullanmak için çantanızda taşıyabilirsiniz.

Burun Açıcı Spreyler

Gribiniz – ve burnunuzdan akarak boğazınızı rahatsız eden sıvı – varsa burun açıcı spreyleri kullanabilirsiniz, bu spreyler burun ardındaki akıntıyı önler ve boğazınıza biraz rahatlık getirir. Yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları, diabetes mellitus, tiroit problemleri veya prostat büyümeniz varsa burun spreyi kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Tuzlu Su Gargarası

Boğaz enfeksiyonundan rahatlamanın bir yolu da tuzlu suyla gargara yapmaktır. Bir bardak suya bir çay kaşığı tuz karıştırın, tuzlu su boğazınızı ıslak tutarak kaşıntı ve gıcık hissinden sizi kurtarır.

Nemlendirici Veya Buhar Cihazı

Boğaz enfeksiyonundan rahatlamanın bir yolu da tuzlu suyla gargara yapmaktır. Bir bardak suya bir çay kaşığı tuz karıştırın, tuzlu su boğazınızı ıslak tutarak kaşıntı ve gıcık hissinden sizi kurtarır.

Sıcak Kompres

Boğazınızın dışına sıcak tutan bir ped koymayı deneyebilirsiniz. Ya da bir havluyu sıcak suyla ıslatarak kendi pedinizi de yapabilirsiniz. Boğazınızdaki lenf düğümleri acıyorsa, bu yöntemi özellikle rahatlatıcı bulabilirsiniz.

Serinlik Veren Yiyecekler

Eğer dondurma yemek için güzel bir neden arıyorsanız, boğaz ağrısı çok işinize yarar. Soğuğun uyuşturucu bir etkisi vardır ve kremsi doku yutmayı kolaylaştırır. Bu rahatlatıcı yiyecek aynı zamanda çocuk hastaları sevindirmenin bir yoludur. Milkşeyk, jelatin, sıcak çorba da boğaz ağrısına yardım eder. Şiddetli boğaz enfeksiyonu durumunda baharatlı ve gevrek yiyeceklerden uzak durun.

Hidrasyon

Ateş ve ağrılı yutkunma vücutta kurumaya sebep olduğu için boğaz ağrısıyla mücadelede sıvı tüketmek gerekir. Su ve zencefilli içecekler iyi seçimlerdir. İltihaplı boğazı tahriş edebilecek asitli içeceklerden uzak durun.

İnatçı Boğaz Enfeksiyonu

Eğer boğaz enfeksiyonları bir haftadan uzun sürer veya kötüleşirse ve ilk strep testiniz negatif çıkmışsa doktorunuzla bir daha görüşün. Boğaz testinin bakteriyi gözden kaçırması mümkündür, belki de yeni bir teste girmeniz gerekmektedir. İnatçı bir boğaz enfeksiyonu ayrıca asit reflünün, mononükleozun veya başka bir hastalığın belirtisi de olabilir.  Nadir vakalarda suçlu cinsel yolla bulaşan hastalıklar da olabilmektedir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Doğum yapali 8 hafta oldu,40 günden sonra adet oldum hala devam ediyor.Buarada enfeksiyon oldu,antibiyotik kullandim geçmedi sebebi nedir acaba?Enfeks... devamı