Tıpta son yıllarda kullanılan ''soğuk ablasyon yöntemi'' ile nefes almayı zorlaştıran ve ''et büyümesi'' olarak bilinen dokular, yapıya zarar vermeden küçültülüyor.

Burun içinde büyüyen dokulara 40-45 derecede ısı ile enerji verilen yöntemle, dokunun yeniden büyümesinin ve nefes almayı zorlaştırmasının önüne geçiliyor.

Video: Doç. Dr. Gürsel Turgut "Burun Estetiği Hangi Yaşta Yapılır"

Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Eğitim Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Murat Karaşen, şu bilgileri verdi:

"Burundaki et büyümesinin soğuk ablasyon denilen yöntemle enerji vererek büzüp küçültüyoruz. Yöntemin en önemli avantajı bu dokuların çıkarılması sırasında burnun işlev gören dokusunun korunması. Radyo frekansa göre daha üstün bir teknolojiye sahip olan bu yöntemi bir süredir uyguluyor ve çok başarılı sonuçlar alıyoruz. Radyo frekansta dokuya verdiğimiz ısı 75-80 derece olduğundan çevre dokulara zarar verebilir. Ancak soğuk ablasyonda 40-45 derece sıcaklıkta enerji verildiği için çevre dokular korunuyor. Bu dokuların yeniden büyümemesi için de işlemi birkaç kez tekrarlayabiliriz.''

Op. Dr. Mircan MİROĞLU

merhaba hocam; orta kulak ile ilgili ara ara problemler yaşadım en son sol kulak çene kemiğimiğin bitimde bir beze oluştu avcılar murat kölüklü devlet... devamı