Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, ''Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan bu uygulama ile işitme engelli vatandaşların Samsun'da sağlık kurum ve kuruluşlarına başvurduklarında doğru iletişim kurabilmelerini sağlayarak, yanlış teşhis ve tedaviye meydan vermemek suretiyle hasta güvenliğini sağladık'' dedi.

Samsun Valiliği organizesinde gerçekleştirilen İşaret Dili Tercümanlığı Projesi'nin tanıtımı Valilik Toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Programda konuşan Vali Hüseyin Aksoy, Sağlık Bakanlığı'nın kamu ve özel hastanelerde uyguladığı kalite hizmet standartları kapsamında, engelliler için yapılması gereken düzenlemeleri yerinde görmek, engelli hastaların karşılaştığı sıkıntıların neler olduğunu yerinde tespit etmek amacıyla bu projeyi hazırladıklarını söyledi.

Proje kapsamında uygulamalı saha denetimleri gerçekleştirdiklerini vurgulayan Aksoy, denetimlerde yürüme ve görme engelli bireylere çalışanların ve vatandaşların duyarlılıklarının işitme engellilere göre daha fazla olduğunun tespiti üzerine sağlık kurum ve kuruluşlarında danışma ve yönlendirme hizmeti sunan personele, hasta hakları birimi çalışanlarına, poliklinik sekreterlerine, halkın çok sık başvurduğu şubelerin çalışanlarına ve 112 çalışanlarına işaret dili eğitimlerinin verilmesinin planlandığını kaydetti.

Çeşitli sağlık kuruluşlarında görevli 65 personele mesai saatleri dışında toplam 120 saat eğitim verildiğini, yapılan sınav değerlendirmesinde de kursiyerlerden 62'sinin başarıyla geçtiğini belirten Aksoy, kursiyerlerin sertifikalarının da Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ tarafından verildiğini hatırlattı.

Aksoy, proje çalışmasının işitme engellilerin sağlık hizmetinden en verimli şekilde yararlanabilmesi için anlamlı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan bu uygulama ile işitme engelli vatandaşların Samsun'da sağlık kurum ve kuruluşlarına başvurduklarında doğru iletişim kurabilmelerini sağlayarak, yanlış teşhis ve tedaviye meydan vermemek suretiyle hasta güvenliğini sağladık. Türkiye'de birincilik alan bir proje. Sosyal amaçlı bir proje. Vatandaşlarımızın dertlerini anlatmada karşılaştığı sorunları giderme adına, engelli vatandaşlarımıza karşı güzel bir proje. Vatandaşlarımız artık dertlerini anlatabilecek ve karşılığında ilgili uzman arkadaşlarımızın önerilerini alarak sağlıklı yaşama kavuşmaları mümkün olabilecek. Bu proje ilimiz için önemli bir proje haline geldi. Türkiye'ye örnek oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.''

Vali Aksoy, daha sonra projede yer alanlara teşekkür belgesi verdi.

İLGİLİ MAKALE

Dil Bozukluğu

Op. Dr. Aytun AKTAN

merhaba kız arkadaşımın adetinden 2 hafta sonra çok az minik minik pembe akıntı ve kahverengi kele geldi + kasık ve bel ağrısı olduğunu söyledi hasta... devamı