Yasınızı Yaşayın

Kalbinizdeki karanlık yerlere bakmak korkutucudur ama bu, sadece bakmanız değil yası tamamen yaşamanız gereken bir zaman. Ağlamak, inlemek, bir şeyler fırlatmak, depresyona batmak ve böyle büyük bir kayıpla gelen güçlü duyguları salıvermek için kendinize izin verin.

Kendinizi Eski Eşten Uzaklaştırın

Eski eşinizle her gün, hatta her hafta karşılaşıyorsanız tamamen yas tutamaz veya yeni durumunuza ayak uyduramazsınız. En az altı ay aranızda mümkün olduğunca mesafe bırakın. Bu süre içinde çocukları paylaşıyorsanız eski eşinizin sizin düzelme sürenizde ilave etkiler yapmasına izin vermeyecek ölçüde kısıtlı iletişim kurun.

Kayıp Geleceğinizi Kabul Edin

Her evlilik gelecek için hayaller ve umutlarla başlar. Evlilik kaybınızı kabul eder etmez bir zamanlar planladığınız geleceğin kaybının da üstesinden gelmeniz gerekir. Umutlandığınız veya eşinizle yapmayı planladığınız çeşitli şeylerin hepsini düşünün ve kendi kendinize bu hayallerin yasını tutun. Bu hem gözyaşı hem de arınma zamanı olacak.

Kendinizi Şefkatle Sarın

Arkadaşlar ve aile fertlerinin canı yanan kişileri desteklemek için farklı yöntemleri vardır ve siz yasınızla mücadele ederken sizi nasıl destekleyeceklerinden emin olamazlar. Sorunlarınızı sizin yerinize “düzeltecek” birilerini aramayın. Aksine, nefes almanıza ve yaşadığınız hislere yatıştırıcı bir şefkatle izin veren arkadaşlar, destek grupları, hatta bir terapist arayın.

Hataları İnceleyin

Şefkatli dinleyicilerinizin ve muhtemelen günlüğünüzün yardımıyla ilişkinizi inceleyip neyin yanlış gittiğini belirleyin. Bunu bir gösteri seyrederken yaptığınız gibi biraz mesafeyle yapın, böylece hangi hataların yapıldığını ve hangi işaretlerin görülebilir olduğunu anlayabilirsiniz. Açık ve dürüst olun. Başkalarını suçlamak doğal ama işe yaramaz. Bunlar genelde başarısız bir ilişkinin paylaşılan unsurlarıdır.

İlişkiyi Kimin Başlattığını Çözün

Genelde biten ilişkiler eşitsiz bir dayanakta başlar. İleri ve yeni, sağlıklı ilişkilere adım atmak için eski eşinizde sizi neyin çektiğini belirlemelisiniz. Birçok durumda sadece “aşık” değilsinizdir. Genelde başkalarına çekiliriz çünkü bize ihtiyaçları vardır, birini kurtarmak isteriz, kara sevdaya tutuluruz veya güvenlik ararız. Kimi seçtiğinizi niye seçtiğinize dair işaretleri arayın. O seçimin unsurlarını inceleyerek nihai ayrılmaya yansıyıp yansımadığını görün.

Partnerinizi Affedin

Affetmeye hazır değilseniz affetmek zor olabilir. Eşinizi affetmek hem zihninizde hem kalbinizde uğraşmanız gereken bir şey olabilir. Eşinizin niye öyle davrandığını anlamaya çalışın ve onu yaptıklarından dolayı affetmek için yüreğinizle iletişim kurun.

Kendinizi Affedin

Evliliğinizin son aşamalarında umursamadığınız bir kişi hakine gelmiş olabilirsiniz. Kendi zayıflık anlarınız, nefret dolu düşünceleriniz ve ifadeleriniz, evlilikte kendi algıladığınız için kendinizi affedin. Elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı ve devam etmeden önce kendinizi affetmeniz gerektiğini anlayın.

Yeni Bir Ağ Oluşturun

Evlilik genelde sosyal ağlarda çalkantılarla gelir. Siz büyüyüp değişiyorsunuz, arkadaşlarınız da öyle olabilir. Bu değişiklikleri kendinize yeni bir arkadaş ve destek ağı oluşturmak için kullanın. Kitap kulüplerine, el işi çevrelerine, grup seanslarına, hatta internet topluluklarına katılıp başkalarıyla iletişim kurmaya çalışın. Benzer deneyimleri yaşamış başka kişiler bulmak size yeni topluluğunuzda huzur bulmanızı da sağlar.

İlişkilerinizi Ağırdan Alın

İlerken kendinize bütün ilişkileri ağırdan alacağınıza dair ant için. İlerlerken ilişkilerinizi inceleyip anlayın. Bu, gelecekteki gerçek arkadaşlıklar ve aşk ilişkileri için de geçerli olabilir. Kendinizi ve yeni arkadaşlarınızın ilişkinin her iki taraf içinde sağlıklı ve tamamen destekleyici olması gerektiğini anlamasını sağlayın.

Sağlığınızı Koruyun

Tüm iyileşme ve denge bulma süreci sırasında kendinize bakmanız şart. Yas tutarken izinli günleriniz olabilir ama genel olarak muhakkak düzgün beslenin ve yaşamınıza hareketle egzersiz katmanın yollarını bulun. Bol bol dinlenin ve ilave stresli kararlar vermemeye çalışın. Kendinize kötü bir hastalığı yeni atlatmış ve yavaş yavaş iyileşiyormuş gibi davranın.

Sevdiğiniz İnsan Haline Gelin

Karanlıktan çıkmaya ve ilerlemeniz için gereken desteği bulmaya başlarken kendinizi yeniden yaratıp kendi arzularınız ve beklentilerinizle eşleştirin. Kendinizi başkalarının seveceği birine dönüştürmenize gerek yok; kendi özelliklerinizi ve meziyetlerinizi benimseyin, bunları yaşamınızda yeni ve olumlu bir yön çizmek için kullanın.
Yeni değişiklikler deneyin veya içinizden geldiği gibi seyahat edin. Geleceğiniz için yeni hayaller kurarken yeni dengeli yaşamınızı keyif ve maceralarla doldurun.

Op. Dr. Sinan GÖKER

merhaba hocam ablamın gözünde prdissemin koloidist adında bir hastalık var.tedavisi mümkün mü?... devamı