Nedir

Cildinizin özel ihtiyaçlarını karşılamak için uygun olan cilt bakımı ve tedavisi hakkında doğru karar vermek için kesinlikle cilt türünüzü bilmek gerekir. Cildinizin ilk zamanlardaki kalitesi ya da türü genetik olarak belirlenir. Bu da doğuştan sahip olduğunuz anlamına gelir.

Ama sonraki yıllarda cildinizin sağlığı ve güzelliği büyük ölçüde ne yediğinize ve ona nasıl baktığınıza bağlıdır. Bir Rus atasözüne göre, bir kadın 30 yaşından sonra hak ettiği haliyle görünür... Her zaman muhteşem görünmek için ilk adım cilt türünüzü tanımaktır, böylece görünüşünüzü iyileştirebilir ve yaşlanma belirtilerini tavsiye edilen en iyi yöntemlerle azaltabilirsiniz.

Genellikle, ciltleri beş temel türe ayırabiliriz: normal, kuru, yağlı, karma ve hassas. Her bir tür, farklı özelliklere sahiptir, ayrı ayrı özel bakım ve/veya tedavi gerektirir.

Cilt türünüzü belirlemek için sabah uyanır uyanmaz yüzünüzü temizlemek için temiz bir mendille (veya kağıt mendil) basit bir test yapın.

Normal Cilt

Eğer cildiniz normal cilt türüne aitse, mendilde yağ izleri oluşmayacaktır. Cildinizi canlı, elastik ve esnek hissedersiniz. Normal cilt en az sorunlu cilt türüdür.

Temiz ve pürüzsüz bir görünümü vardır ve iyi bir dolaşıma ve sağlıklı cilt rengine sahiptir. En az bakımla bile ilerleyen yaşlarda da güzel görünmenizi sağlar.

Kuru Cilt

Eğer cildiniz kuruysa mendil yine temiz kalacak, fakat sildikten sonra cildiniz pul pul dökülecek, kuru ve sıkı olacaktır.

Kuru cilt kolayca solgun görünebilir, kırışıklıklar ve ince gözenekler oluşur ve yaşlanmaya meyilli ve rahatsızlık verici olacaktır. Genç yaşlarda harika görünebilir, ama sağlıklı halini koruyabilmek için, kapsamlı bir bakım uygulamak ve düzenli olarak cilt bakım yapacak doğal maskeler ve nemlendiriciler kullanmalısınız.

Yağlı Cilt

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz mendil üzerinde yanak, burun ve alına­ denk gelen alanlarda yağlı noktalar oluşacaktır. Yağlı cilt sorunludur; genellikle yağlı, kalın, iri ve parlak görünür ve genişlemiş gözenekleri olmasının yanı sıra akne oluşumuna eğilimlidir. Yağlı ciltlerin iyi olan yönüyse yaşlanmaya ve kırışıklığa meyilli olmamasıdır. Dikkatli temizleme, karbonhidrat tüketiminin en aza indirilmesi ve çok fazla krem kullanımından kaçınmak yağlı cilt kalitesinin iyileştirilmesinde yararlı olabilir.

Karma Cilt

Eğer siz de diğer birçok kadın gibi karma bir cilde sahipseniz mendilde burun ve alına­ denk gelen alanlarda yağlı noktalar oluşacaktır, fakat yanaklarınıza denk gelen alanlar temiz kalacaktır.

Karma ciltler için hem kuru hem de yağlı cilt lekeleri vardır ve bu yüzden yüzün özel alanlarına göre farklı bakım yapmanız gerekir.

Yağlı bölgelerde (bu bölgeler genellikle alın ve burundur) sık ve derinlemesine temizlik yapmanız gerekirken genellikle yanak ve göz çevresine denk gelen kuru bölgelere zengin kremler ve nemlendiricilerle bakım yapılmalıdır.

Hassas Cilt

Hassas ciltler genellikle çok kuru, sıkıdır ve kolayca mikrop kapar ve tahriş olur. Hassas ciltlerde genellikle kırmızı ve pullu alanlar fazladır; kaşınmaya, sızlamaya ve siyah nokta oluşumuna yatkındır. Özel bir bakıma ihtiyacı olan bu cilt tipi en sorunlu ve en hassas cilt türüdür. Bu cilt türü için doğru vücut ürünleri almak için çok fazla araştırma yapmak gerekir.

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Benim cildimde lekeler var lazerden olmuştu bunun için ne yapmam gerekiyor Teşekkürler... devamı