Çocukları üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumanın en önemli yolu, onların solunum yollarının sağlığının korunmasıdır. Çocuğu özellikle kirli havadan ve sigara dumanından uzak tutmak gerekir. Yetişkinlerin evin içinde sigara içmeleri ortadan kaldırıldığında, çocukların akciğer hasarı minimuma inecektir.

Özellikle kış aylarında kapalı ortamlardan uzak durmak, hasta olan kişilerle temasa geçmemek korunmada önemlidir. Hapşırırken ve öksürürken ağzın elle kapatılması, insanlara doğru değil yana doğru dönülmesi, hastalığın yayılmasını önlemekte yararlı olacaktır. Gripten korunmak için, mevsimi geldiğinde grip aşısı yaptırılabilir.

Bunun dışında, üst solunum yolu enfeksiyonlarında kulak iltihabından korunmanın yolu, burnun sürekli açık kalmasını sağlamaktır. Çocuklarda, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak geniz etinde ve bademciklerde şişmeler söz konusu olur. Eğer bunlar çocuğun soluk almasını güçleştirecek, enfeksiyon sıklığını arttıracak kadar büyükse, bunlara yönelik tedaviye gitmek, solunum yolu hastalıklarından korunmada faydalı olacaktır.

Doç. Dr. Lâle Zeynep Kanmaz

Anestezi altındaki hastanın spontan solunumunun geldiğini nasıl anlarız ?... devamı