Çocukların geç yatmak istemesinin anlaşılabilir olduğu yaşlar vardır. Özellikle okul öncesi ve okul döneminde, çocuklar anne babadan ayrılmamak ya da keyifli bir etkinliğe devam etmek için geç yatmak isteyebilirler. Bu nedenle anne babaların, çocukların neden geç yatmak istediklerini anlayabilmeleri çok önemlidir.
Okul öncesi dönemde çocuğun anne ve babadan ayrılma korkusu, uykuya geçmesini zorlaştırabilir. Bu yüzden çocuk geç yatmak isteyebilir. Fakat bazen eve misafir gelmesi, doğum günü, yılbaşı gibi özel durumlarda, çocuk eğlenceyi, keyifli zaman geçirmeyi bırakmak istemediği için de geç yatmak isteyebilir.

Birlikte çözüm üretmek

Okul çağında çocuğun geç yatmak istemesi ise, bazen okuldaki bazı sorunların belirtisi olabilir. Çocuk ertesi gün okula gitmek istemeyebilir ya da sınav kaygısı yaşayabilir. Bu yüzden anne ve baba, öncelikle çocuğun neden geç yatmak istediğini anlamaya çalışmalıdır. Bu nedeni öğrendikten sonra çocukla konuşmaları, onun ihtiyacını anladıklarını belirtmeleri ve sorunu birlikte çözmeleri yerinde olacaktır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

hocam küçüklükten kalma ısırık izleri nasıl geçer sizden bi yardımcı olmanızı istiyorum... devamı