Çocuğun rahatça uykuya geçebilmesinde anne ve babanın desteği çok önemlidir. Mutlaka çocuğun bir rutini olmalıdır. Her akşam yaklaşık aynı saatlerde yatmalı ve yine aynı saatlerde uykuya geçiş süreci başlamalıdır. Dişlerini fırçalaması, pijamalarını giymesi, aileye iyi geceler dilemesi gibi ritüeller, çocuğa uykuya geçiş sürecinin geldiğini hatırlatan belirtilerdir.

Işığın kısılması, televizyon ve bilgisayarın kapatılması, kısık bir sesle müzik çalınması ve ılık bir bardak süt verilmesi de çocuğun uykuya geçini kolaylaştırabilir. Yanı sıra, anne babanın çocuğun odasında onunla birlikte vakit geçirmesi de yararlı olabilir. Fakat bunu yaparken, çocukla aynı yatakta olunmamalı, yatağının başucunda bir koltuk ya da sandalyede oturulmalıdır. Çocukla sohbet edebilir, onun hayal dünyasından söz edebilirler ve böylece çocuğun rahatlayarak daha kolay uykuya dalması sağlanabilir.

Özer SELİMOĞLU

hocam eko raporunda bebegin ias de renkli dopper iupheli renk geçisi izlendi diyor.nurdaki çocuk uzmani kalbinde delik oldugunu söyledi tedavisi içi... devamı