Yürüme çağındaki çocuklar oldkça azimlidirler Çocuğunuz 12-18 aylık dönemde yavaş yavaş sıralamanın ilk adımlarını atmanın ve koşmanın yanı sıra her türlü engelin üzerinden , altından , içindn geçmenin , tırmanmanın, merdivenleri inip çıkmayı keşfedecek ve tadını çıkartmaya başlayacaktır. Bu doğal hareketler onun kaslarını geliştirmesine yardımcı olacak ve dengesini geliştirecektir.

Hareket Etmesini ve Öğrenmesini Nasıl Teşvik Edebilirsiniz?

  • Çocuğunuza hareket etmesi için özgürlük tanıyın. Onunla her gün evin içinde ve dışında yürüyün. Yürüyüşünüz sırasında çocuğunuzla renkleri , canlıları , cisimleri göstererek çevrenizdekiler hakında konuşun. 
  • Oynaması ve dolaşması için kendi kendisine ve çevresindeki eşyalara zarar vermeyeceği güvenli alanlar oluşturun.
  • Çocuğunuzun keşiflerini övün , kendi gelişiminin farkına varmasını sağlamak için olumlu ve yüreklendirici yorumlar yapın.
  • İlk adımlarını atarken tehlikede olduğunu ve incinebileceğini düşünseniz de bunu çocuğunuza yansıtmayın. Sonuçta düşmesi kaçınılmazdır . Bir kez hiç kimseyi telaşlandırmadan ve kendisine zarar vermeden bu deneyimi yaşaması onu yüreklendirecek ve hatalarını tekrarlamasını önleyecektir.

Uzm. Dr. Gökçe KÜÇÜKYAZICI

merhabalar, bende yürüyen merdiven korkusu başladı. aşağı inerken o ilk adımı birine tutunmadan atamıyorum. daha önce böyle bir korkum yoktu iki sened... devamı