Bebek bakımıyla ev işlerini birbirinden ayırmak gerekir. Çünkü bebek bakımıyla ilgilenen kişi, ev işlerini yapmaya zaman bulamayacaktır. Yeni doğan bir bebek açısından bile durum böyledir. Çünkü yeni doğan bebek günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirdiği için, onun uyuduğu zamanda bakıcının kimi ev işlerini yapabileceği düşünülebilir. Ama bu doğru değildir. Çünkü bebeğe bakan kişinin kendine de zaman ayırması ve bebek uyurken dinlenmesi gerekir.

Bakıcı, bebeğin mamasını yapmak, üzerini değiştirmek çamaşırını yıkamak gibi kimi işleri üstlenebilir. Ancak aileye ait diğer işlerin yükünü bakıcıya yıkmamak gerekir. Bebeğin işlerinin dışında kalan işler, bakıcıya çok ağır gelecektir ve yorulacaktır.

Bu nedenle bebek uyandığı zaman, onunla nitelikli bir şekilde ilgilenemeyecektir. Çünkü yorgun ve mutsuz olacaktır. Ama bebekle onun seviyesine inerek oynamak gerekir. Bu yüzden bakıcının dinlenmiş ve enerjik olmaya ihtiyacı vardır.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

17 yaşındayım 1 senedir mastürbasyon yaparken zevk alamıyorum tedavisi var mı ? Çocuk sahibi olmama engel midir ?... devamı