Genel olarak çocukların anne babayla yatması doğru değildir. Çünkü çocuğun kendi odasında ve kendi yatağında uyuması, gelişiminin bir parçasıdır. Eğer çocuk kendi yatağında uyursa, özgüveni daha çabuk gelişir. Fakat annenin babanın çocuğun yatağında ya da çocuğun annenin babanın yatağında uyuması, bu özgüven gelişimini olumsuz yönde etkiler. Çünkü uyku, çocuğun kendi başına yaşaması gereken bir süreçtir. Bu nedenle başlaması ve tamamlanması aşamalarında kendi başına olması gerekir.

Birlikte yatmak özgüveni zedeler

Anne ve babanın çocukla birlikte yattıkları koşullarda, çocuk anne ve baba olmadan kendini güvende hissedemez. Bu yüzden çocuğun çok küçük yaşlardan itibaren kendi kendine uyuması sağlanmalıdır. Anne baba çocukla yattıkları zaman, bunun kendi istekleri olup olmadığına dikkat etmelidirler. Çünkü bazen ebeveynler çocuklarına az vakit ayırdıklarını düşündükleri için, özellikle de çalışan anneler çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmek için çocukla beraber yatmak isteyebilirler. Ancak bunun doğru bir davranış olmadığını bilmelidirler. Çünkü çocuk anne babanın yanında yattığında çok güvende gibi görünse de, bu durum özgüven gelişimine son derece zarar verecektir.

Uzm. Psk. Serap DUYGULU

merhaba serap hanım, 3 yaşında oğlum sürekli elinin dış tarafı ile veya peçete ile ağzını siliyor öyleki 3 -5 saniyede bir tekrarlıyor ağız çevresi ya... devamı