Çocuklarda Davranış Bozukluklarına Neden Olan Hatalı Anne Baba Tutumları

Çocukların gelişim evrelerine uygun davranışlar sergilemeleri beklenir ancak ruhsal veya bedensel nedenlerden ötürü mastürbasyon yapmak, tırnak yemek, parmak emmek, uyurgezerlik, saç koparma, agresiflik, saldırganlık, altını ıslatma, psikolojik kökenli kekemelik ve yemek bozuklukları gibi davranış bozukluklarının görüldüğü çocuklar da vardır. Bu tip davranışlar sergileyen çocuklar genel olarak hatalı anne baba davranışlarına maruz kalırlar. Peki, nedir çocukları olumsuz yönde etkileyen tutumlar?

Çocuk Gelişimi Konusunda Bilinçsiz Olmak

Anne ve baba çocuk sahibi olmadan önce hangi evrelerde onları ne gibi zorlukların beklediği hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Aksi takdirde çocuk gelişim sürecine uygun davranışlar sergiliyor mu sergilemiyor mu fark edilemez. Buna ek olarak bebeklik döneminde normal sayılan alt ıslatma, parmak emme, iştahsızlık veya saç koparma gibi davranışlar gözlemlenebilir ancak 1,5 yaşından sonra da devam ediyorsa bir doktora danışılması gerekir.

Görmezden Gelmek

Çocuğunuzun yaşıtlarından farklı davrandığını gördüğünüz halde bunu önemsemiyorsanız yaptığı davranışlar ilerleyen zamanlarda hem kendine hem de etrafındaki insanlara zarar verebilir. 

Baskı Altına Almak

Çocuğunuzun yanlış bulduğunuz davranışları varsa onu cezalandırarak baskı altına almaya çalışmayın çünkü çocuğunuz bu hareketleri bilinçsiz olarak yapmaktadır. Onu korkutmayacak şekilde anlatmanın bir yolunu bulmalısınız.

Aşağılamak

Yaptığı davranışlardan dolayı çocuğunuzu aşağılamak ona sadece kendini kötü hissettirir. Eğer davranış bozukluğu olduğunu düşündüğünüz bir hareketi varsa onunla doğru bir şekilde iletişim kurmaya çalışmalısınız.

Şiddet Uygulamak

Anne ve babanın çocuğuna yaptığı yanlışı düzeltmesi için şiddet uygulaması kesinlikle çok daha kötü sonuçlar doğurur. Bir süre ortadan kaybolan davranış bozuklukları zamanla farklı şekillerde geri dönebilir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Hocam hergun 13 damla kan geliyor iliskide daha fazla acaba neden ve adetim gecikti ve hergun geliyo bu kanama 2 haftadir ve anne baba olmak istiyoz g... devamı