Çocukluk çağı tümörlerinin hiçbiri, özellikle doğum lekelerinin varlığına dayandırılmamasına rağmen, Minnesota Üniversitesi ve Ulusal Sağlık Enstitüsünde (NIH) yapılan yeni bir çalışmada, doğum lekeli çocuklarda çocukluk dönemi tümörü riskinin daha fazla olabileceğine dair bir karara varıldı.

Ortak Perinatal Projesi Topluluğu tarafından, çocukluk dönemi tümörleri ve doğum lekeleri arasındaki ilişkiyi bulmak için, 1959 ila 1968 yıllarında doğan 49.503 çocuğu kapsayan, ileriye yönelik, geniş çaplı bir araştırmanın verileri alındı.

İçinde hemanjiyom, renkli benler ve sütlü kahverengi doğum lekelerini kapsayan, hem belirgin hem de şüpheli doğum lekeleri doğumun ilk yılında belgelendi.

Sonuçlar, kanserli 47 çocuktan 7’sinde, belgelenmiş bir doğum lekesi olduğunu gösterdi. Çalışma, kanser teşhisi koyulmayan kişilere oranla, kanserli çocuklarda doğum lekesinin daha yaygın bulunduğunu ortaya koydu. Yazarlar ayrıca, doğum lekeleri ve kanserin ortaya çıkışında genel etiyolojiye (nedenler bilimi) işaret ettiler.

Minesota Üniversitesi Pediatri Bölümü tarafından 1998 yılında yayımlanan ve (çeşitli doğum lekeleri de dahil olmak üzere) doğum kusurları ve çocukluk lösemisi arasındaki ilişkiyi bulmayı hedefleyen bir dizi çalışma yapıldı.

Çalışmada, Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) teşhisi konulan 2117 çocuk ve Akut Myeloid Lösemi (AML) teşhisi konulan 605 çocuk yer aldı ve bu çocuklar kontrollerde karşılaştırıldı.

Çeşitli çocukluk doğum lekeleri, ALL olan çocuklarda (1,35) ve AML olan çocuklarda (1,89) kontrollerden daha yüksek çıktı.

Çocukluk dönemi tümör riskinde genel bir artışın yanı sıra, doğuştan gelen melanositik (deriye renk veren) benlerin kansere dönüşme riski de zaman zaman tetkik altına alındı. İngiliz Dermatoloji Dergisi’nin 2006 yılında yaptığı bir incelemede, yazarlar doğuştan melonisitik beni olan çocukların, çocukluklarında veya ergenlik dönemlerinde büyük bir olasılıkla 465 kat daha fazla melanom oluşturduklarını buldu, normalde melanom tanısının ortalama yaşı 7’dir. Vakaların % 67’sinde, melanom, benler içinde başlıca tümör olarak sunuldu.

Çoklu doğum lekelerinin, çocuklarda hem kanser dönüşümüne hem de tümör riskindeki genel artışa yatkınlık kazandırdığı görülüyor. Doğum lekeleri ve tümörlerin oluşumunda olası genel etiyolojik faktöre göre, çeşitli doğum lekeleriyle doğan çocuklardaki agresif araştırma ve idare stratejisinde ilerleme gerekli.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Merhabalar hocam, ben diyarbakirdan size yaziyorum, teyzem su an 38 yasinda ve meme kanseri teşhisi konuldu. Kanser 4. Evredeymis ve akciğer karaciğer... devamı