Nedir

Yeni doğanlarda genellikle, rahim dışındaki hayata uyum sağlar sağlamaz yok olan, geçici kabarcıklar veya kızarık lekeler bulunur.

Ayrıca doğumda veya doğumdan hemen sonra deride doğum lekelerine oldukça sık rastlanır. Doğum lekelerinin çeşitliliği, çok zor fark edilenden şekilsiz olanlara kadar uzanır, ama ne kadar büyük ya da küçük olduğuna bağlı olmaksızın üzüntü verebilirler.

Doğum lekeleri düz ya da kabarık olabilir; düzenli ya da düzensiz kenarları, kahverengi, bronz, koyu veya açık maviden pembeye, kırmızı ve mor gibi farklı renk tonları vardır. İki ana doğum lekesi; kırmızı, damarsal doğum lekeleri (“çilek” hemanjiyomlar, Portwine [şarap] lekesi ve “leylek ısırığı”) ve renkli doğum lekeleridir (benler, sütlü kahverengi lekeler ve Moğol lekeleri gibi).

Çoğunlukla zararsızdır, hatta kendiliğinden kaybolur veya zamanla küçülür. Bazen doğum lekeleri, diğer sağlık problemleriyle bağdaştırılır, yine de, böyle bir durumun çocuğunuz için geçerli olup olamayacağı hakkında doktorunuza danışınız.

Lekelerin Nedeni

Doğum Lekelerinin Nedeni Nedir

Doğum lekelerinin oluşumu engellenemez ve gebelik sırasında meydana gelen bir olaydan kaynaklanmaz.

Eskilerin söylediği gibi, annelerin gebelik sırasında yaptığı veya yediği bir şeyden dolayı “lekeler”in oluştuğu fikri doğru değildir. Doğum lekelerinin çoğunun oluşum nedeni bilinmez. Kalıtım yoluyla geçmiş olabilir ama genellikle değildir ve doğum sırasında deride meydana gelen travmadan kaynaklanmaz.

Belirtileri

Doktora Ne Zaman Başvurulur

Bir doktor, doğum lekesi ilk ortaya çıktığında, türünü saptamak, ne tür bir kontrol ve tedavi gereksinimi varsa uygulamak için değerlendirme yapmalıdır.

Eğer bir doğum lekesi kanarsa, acırsa, kaşınırsa veya iltihaplanırsa hemen doktorunuzu arayın.

Herhangi bir yaralanmada olduğu gibi kanama olduğunda, yarayı su ve sabunla temizlemeli ve gazlı bez yardımıyla kanama durana kadar yaraya basınç uygulamalısınız. Eğer kanama durmazsa doktorunuzu arayın.

Açık yaralar bazen hemanjiyomlar oluşturur ve bunlar iltihap kapabilir. Olağan olduğu kadar cilt kanserinin bir işareti de olabilen lekelerin yaşam boyunca boyut, renk veya doku değişiklikleri için her ne kadar kontrol edilmeleri gerekse de, renkli doğum lekeleri başka sorunlara pek yol açmaz.

Tedavisi

Doğum Lekelerinin Tedavisi

Renkli doğum lekeleri, benler ve nadiren sütlü kahverengi lekeler dışında, genellikle kendi haline bırakılır, daha büyük olanları ameliyatla almak daha zor olsa da benler, özellikle büyük ve doğuştan olanlar, bazen ameliyatla alınır.

Sütlü kahverengi lekeler lazerle çıkarılabilir ama çoğunlukla tekrar oluşur. Diğer yandan, damarsal doğum lekeleri lazerle giderilebilir.

Çoğunlukla kendi kendine yok olan ve sık rastlanan maküler lekeler istisnadır; boynun arka kısmında olanlar daha ısrarcı olabilir ama çok fark edilebilir değildir.

Şarap lekeleri belirgin hemanjiyomlardır, çocuklar için biçimsiz ve utandırıcı olabilir. Hemanjiyomlar 9 yaşına kadar tipik olarak geri çekildiklerinden genellikle kendi haline bırakılırlar. Daha geniş ve ciddi hemanjiyomlar çoğunlukla steroidlerle tedavi edilir.

Lazerler, şarap lekeleri için tedavi seçeneğidir. Bazılarının yeniden ortaya çıkmasına ve yeniden tedavi gereksinimine rağmen, Pulsed-Dye lazerle [darbeli boya lazeri] yapılan birkaç tedaviden sonra çoğunun rengi açılmıştır. Lazer tedavisine genellikle bebeklik döneminde henüz lekeler ve kan damarları küçükken başlanır. Başta ve boyundaki izler, lazer tedavisine en iyi yanıt verenlerdir. Özel mat/opak makyaj da ayrıca şarap lekesini gizleyebilir.

Doğum Lekeleriyle Mücadelede Çocuklara Yardım Etmek

Yeni doğmuş bebeğinizde doğum lekesi görmek ilk başta sizin için şoke edebilir. Birçok insanın kafasında mükemmel bir bebek görüntüsü olsa da hiç kimse mükemmel değildir. Eğer doğum lekesi açıkça görünüyorsa insanlar sorular sorabilir veya dik dik bakabilir, bu da yakışık almaz. İnsanların çoğunun kötü bir niyeti yoktur ama yine de bu durum çok ileri giderlerse onları uyarmakta fayda var.

Çocuklar küçük yaşta bile, ebeveynlerinin böyle bir duruma nasıl karşılık verdiğini izlerler. Bu, diğerlerinin tepkileriyle nasıl başa çıkacaklarına dair dayanaklarıdır. Çocuklarla, doğum lekesi hakkında basit ve açık bir dille konuşmak, bunun saç rengi gibi kendilerine ait başka bir parça olarak kabul etmelerini daha mümkün hale getirir.

Sorulduğunda kullanabilecekleri basit yanıtlar üzerinde çalışın: “Bu sadece bir doğum lekesi. Ben bununla doğdum.”

Kendilerine normal davranan, destekleyici aile ve arkadaş çevresinde olmak çocuklar için duygusal açıdan ayrıca önemlidir.

 

Op. Dr. Aytun AKTAN

3.doğumumda tüplerim baglandıve cocuğum 4 yasında simdi adetim 1hafta gecikti nadeni ne olabilir... devamı