Tedavisi

Deniz Sokmaları ve Sıyrıkları Tedavisi

Okyanusta yüzmek ya da plajda yürümek eğlenceli ve rahatlatıcı olabilir. Ama tıpkı diğer başka aktiviteler gibi kazalar da yaşanabilir. Bu makale, eğer bir denizanası ya da fizalya denizanası sokması, mercan sıyırması yaşadığınızda, ne yapacağınızı belirlemenize yardım edecek.

Sokmalar

Sokmalar

Denizanası ve fizalya denizanası, ateş mercanı ve denizşakayığını da içine alan zehirli deniz hayvanları grubunun üyeleridir. Bunlar tüm dünyada bulunur ve dokungaçları ciltle temas ettiğinde, bıraktıkları zehir yoluyla yaralanmalara ve hastalıklara neden olur. Denizanası ya da fizalya denizanası sokması ciddi hastalıklara ve aşırı ağrılara neden olabilirken, kayda geçmiş ölüm seyrektir. Denizanaları, genellikle okyanus akıntıları ve rüzgarla sahillere taşındığından sığ sularda, en yaygın olarak sıcak okyanus sularında, özellikle de ABD nin Atlantik Okyanusu kıyıları boyunca bulunur. Sokmalar denizanasının vücudundan çıkan dokungaçlarla temas sonucu oluşur. Denizanasının suda yüzdüğünü görmek genellikle zordur. Plajdaki denizanaları, sigara paketinden çıkmış şeffaf paket kağıdına benzer ve dokunursa sokabilir. Denizanası sokmaları anında şiddetli ağrıya ve saatler sürebilen yanmaya neden olur. Sokma bölgesi boyunca kabarık kırmızı şeritler gelişir ve bunlarla, kamçılanmış gibi görünürsünüz. Kızarık şeritler, 1 ila 2 hafta devam edebilir ve sokmadan 1 ila 4 hafta sonra döküntülü deri kaşıntısı görülebilir. Neyse ki, çoğu denizanası sokması ciddi değildir. Yaygın sokmalar, alerjik reaksiyonlar ya da ağır toksik reaksiyonlar yaygın değildir ama olur. Yüzücüler, boğulma riskini önlemek için, sokulduklarını fark ettiklerinde mümkün olduğunca hızlı şekilde sudan çıkmalıdırlar. Kutu denizanası, Hint Okyanusu ve Güney Pasifik te bulunur ve ölümcül reaksiyonlara neden olabilir. Sadece bu denizanasına özel bir panzehir vardır. Eğer bu panzehiri alırsanız hayatınızı kurtarabilir. Renkli ve büyük denizanaları (hidrozoalar) dünya genelinde sıcak denizlerde yaşar ama çoğunlukla Pasifik ve Hint Okyanusu nun tropikal ve subtropikal bölgeleriyle Kuzey Atlantik Okyanusu ndaki Gulf Stream akıntısında bulunur. Uzun, sokabilen dokungaçlarını suyun altında sürükleyerek su yüzeyinde salınır. Sahile sürüklenen kopmuş dokungaçlar plajda aylar boyunca tehlike oluşturabilir. Renkli, büyük denizanaları, cilde dokunduğu yerde hemen yakan acıyla kırmızılık meydana getirir. Etkilenen bölgede, ince beyaz lezyonları olan kırmızı çizgiler meydana gelir. Ağır durumlarda, kabarcıklar ve tespih tanesine benzeyen çizgiler görülebilir. Gözün de etkilendiği sokmalar ağrı, şişme, aşırı gözyaşı, bulanık görme ya da ışığa yüksek duyarlılığa neden olabilir. Ağır reaksiyonlar daha çok çocuklarda ve genç yetişkinlerde meydana gelir. Ayrıca zehre karşı ağır toksik reaksiyonlar da meydana gelebilir.

Mercan Sıyrıkları

Mercan Sıyrıkları

Mercan sıyrıkları ve kesikleri, plajda yüzerken, yürürken, şnorkelle yüzerken ya da sıcak sularda dalış yaparken meydana gelen yaygın yaralanmalardır. Eğer mercana dokunur, çarpar ya da mercan üzerine düşerseniz, mercanın yüzeyini kaplayan yumuşak canlı madde olan mercan polipi, altındaki katı ve pürüzlü yapıdan kolayca ayrılabilir. Mercanın küçük bir parçası, diğer maddeler veya bakteri yara içine girdiğinde cilt enfeksiyonu meydana gelebilir. Mercanın keskin köşelerinin neden olduğu sıyrılma ve kesiklerin iyileşmesi haftalar, hatta bazen aylar alır.

Op. Dr. Deniz KÖK

DENİZ ABİ BURNUMDA KEMİK VAR YAMUKLUK VAR AMALİYAT OLMAM LAZIM NEFES PROBLEMİMDE VAR NE YAPMAM GEREKİYOR... devamı